سايت ديدگاه

نفتکش ژاپنی در تنگه هرمز 'هدف حمله تروریستی قرار گرفته بود'
بی بی سی


بمب دست ساز عامل آتش سوزی در یک نفتکش ژاپنی هنگام عبور از تنگه هرمز بوده است.

روز جمعه، 15 مرداد (6 اوت)، خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی - وام - گزارش کرد که تحقیقات انجام شده در مورد آتش سوزی در نفتکش ژاپنی استار که چهارشنبه گذشته و هنگام عبور نفتکش از تنگه هرمز روی داد ناشی از انفجار یک وسیله انفجاری دست ساز بوده است.

این خبرگزاری نوشته است که نفتکش ژاپنی روز جمعه و پس از اتمام تعمیر آسیبی که در اثر "یک حمله تروریستی هنگام عبور از تنگه هرمز" به آن وارد شده بود، بندر فجیره را ترک کرده است.

در این گزارش، به نقل از یک مقام گارد ساحلی امارات، که از او نام برده نشده، آمده است که تحقیقات انجام شده توسط گروهی از متخصصان تایید کرد که این نفتکش هدف حمله تروریستی قرار گرفته بود.

این مقام اماراتی گفته است که کارشناسان در بازرسی کشتی، آسیب ناشی از برخورد وسیله انفجاری با پهلوی کشتی در محلی بالاتر از خط آبی را مشاهده کرده و بقایای وسیله انفجاری را بر عرشه کشتی یافته اند.

به گفته وی، "احتمالا نفتکش هدف حمله تروریستی از داخل یک قایق حامل مواد منفجره قرار گرفته است."

حدود ساعت سی دقیقه بامداد چهارشنبه گذشته ششم مرداد (28 ژوئیه)، در عرشه نفتکش استار، متعلق به شرکت کشتیرانی میتسوئی ژاپن، آتش سوزی روی داد و یکی از سرنشینان کشتی گفت که لحظاتی پیش از شروع آتش سوزی، حرکت یک شیئی درخشان را در فضا مشاهده کرده بود.

در این حادثه، کشتی خسارت مختصری دید و یکی از سرنشینان آن هم زخمی شد اما نفتکش توانست برای انجام بازرسی و تعمیرات بدون نیاز به یدک کش به امارات بازگردد بی آنکه نفت به دریا نشت کرده باشد.

اظهارات سرنشین کشتی باعث گمانه زنی هایی در این مورد که ممکن است نفتکش استار هدف حمله مسلحانه قرار گرفته باشد اما مقامات شرکت تشخیص علت آتش سوزی را به بررسی های بعدی موکول کردند.

دو روز پیش، یک گروه تندرو وابسته به شبکه القاعده مسئولیت "حمله به نفتکش ژاپنی" را بر عهده گرفت که البته امکان تایید مستقل این ادعا وجود نداشته است.

شبکه القاعده قبلا تهدید کرده بود که به اقداماتی برای مختل کردن کشتیرانی در منطقه دست خواهد زد.

تنگه هرمز یکی از پر رفت و آمدترین مسیرهای دریایی جهان است و نفت صادراتی کویت، قطر، بحرین و ایران و بخش قابل توجهی از نفت صادراتی عربستان سعودی از این مسیر عازم بازارهای جهانی می شود.

به همین دلیل، امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز برای کشورهای منطقه و بازارهای نفتی جهان اهمیت خاصی دارد.

همچنین، این تنگه محل رفت و آمد کشتی های متعلق به نیروی دریایی کشورهای منطقه و همچنین ناوگان های شماری از کشورهای دیگر جهان، از جمله ایالات متحده، است که در منطقه خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند.

با توجه به تنش ناشی از اختلاف بر سر برنامه های اتمی ایران، تنگه هرمز یکی از نقاط حساس جهان محسوب می شود به خصوص اینکه برخی از مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده اند که در صورت حمله خارجی به تاسیسات اتمی این کشور، رفت و آمد کشتی ها به خلیج فارس را مختل خواهند کرد.

پس از انتشار خبر آتش سوزی یا انفجار بر عرشه کشتی استار، منابع خبری ایرانی نیز وقوع حمله عمدی به این نفتکش را منتفی دانستند.

اگرچه نفتکش ژاپنی در حادثه چهارشنبه گذشته آسیب چندانی ندید، اما احتمال وقوع حملات تروریستی در تنگه هرمز بی تردید کشورهای نفت خیز منطقه و واردکنندگان عمده نفت آنان را نگران خواهد کرد و می تواند به التهاب در بازارهای جهانی و حتی افزایش بهای نفت منجر شود.منبع: بی بی سی: 15 مرداد 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.