سايت ديدگاه

'گروهی از سیل زدگان پاکستانی پشت مرز ایران تجمع کرده اند'
بی بی سی


عباسعلی نورا نماینده زابل در مجلس از تجمع گروهی از سیل زدگان پاکستانی در پشت مرزهای ایران خبر داده و گفته دولت باید از این گروه در خاک پاکستان حمایت کند.

آقای نورا به خبرگزاری مهر گفته که "حجم زیادی از سیل زدگان پاکستانی پشت مرزهای ایران در انتظار ورود به داخل خاک کشور مان هستند."

ایران و پاکستان دارای حدود نهصد کیلومتر مرز مشترک هستند و نماینده زابل می گوید که با توجه به فاصله 700 تا 800 کیلومتری مناطق سیل زده تا مرکز ایران، "تصور ما این است که هنوز انبوه جمعیت سیل زدگان پاکستانی به سمت مرزهای شرقی کشورمان سرازیر نشده است."

این نماینده مجلس پیش بینی کرده که در "دو سه هفته آینده حجم زیادی از سیل زدگان به سمت خاک ایران سرازیر شوند."

شمار تلفات سیل پاکستان دست کم یک هزار و ششصد نفر گزارش شده است و سازمان های امدارسانی گفته اند که نزدیک به شش میلیون نفر به کمک های غذایی و دارویی نیاز فوری دارند.

به دلیل خساراتی که به زیرساخت های اقتصادی از جمله راه های ارتباطی و پل ها وارد شده، توزیع کمک در میان سیل زدگان با دشواری همراه است.

مقامات پاکستانی گفته اند که تامین نیازهای فوری سیل زدگان مستلزم دریافت حدود یک میلیارد دلار کمک است و بازسازی خسارت های ناشی از واقعه دست کم پانزده میلیارد دلار و پنج سال وقت لازم دارد.

آقای نورا می گوید که سیل زدگان پاکستانی برای نجات خودشان چاره ای جز وارد شدن به خاک ایران ندارند و وزارت خارجه باید در این زمینه بررسی و ارزیابی لازم را انجام دهد.

این نماینده مجلس به دولت پیشنهاد کرده که "برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل ناشی از ورود سیل زدگان پاکستانی به داخل خاک ایران، بهتر است آنها را پشت مرزهای خودمان و داخل خاک پاکستان حمایت کنیم."منبع: بی بی سی: 6 شهریور 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.