سايت ديدگاه

چین خواستار روابط عمیق تر تجاری با ایران شد
بی بی سی


یک مقام بلندپایه چینی که سرگرم بازدید از ایران است و از جمله با رئیس جمهور ایران دیدار کرده است می گوید که کشورش خواهان مناسبات عمیق تر تجاری با ایران است.

همزمان یک روزنامه ژاپنی گزارش داده است که آمریکا از این کشور خواسته است از پروژه آزادگان در ایران خارج شود.

این درحالی است که آمریکا و متحدان غربی آن کشورهای جهان را ترغیب کرده اند از سرمایه گذاری های تازه در ایران به خاطر برنامه اتمی آن کشور پرهیز کنند.

چین در ماه ژوئن به قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل که تحریم های تازه ای را علیه ایران وضع می کرد رای مثبت داد.

روزنامه خلق چین به نقل از لی چانگچون، سرپرست تبلیغات حزب کمونیست، نوشت: "چین مایل به حفظ تماس ها در سطح بالا با ایران و مبادلات در همه سطوح با ایران و تقویت اعتماد سیاسی است."

آقای لی در جریان بازدید از ایران گفت دو طرف باید "روابط تجاری و اقتصادی را تقویت کنند، موافقتنامه ها و قراردادهای امضا شده را به طور جدی عملی کنند، به توسعه ساختارهای زیربنایی، ارتباطات، صنایع اتومبیل سازی و خطوط آهن سبک بپردازند."

او افزود که چین و ایران همچنین باید مبادلات میان شرکت های دو کشور را تشویق و هدایت کنند.

آقای لی همچنین به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفت که چین خواهان حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران از طریق گفت و گو است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا آقای لی گفت: "چین مایل است همچنان نقشی سازنده در این زمینه بازی کند."

آقای احمدی نژاد نیز با "قدردانی از تلاش های مستمر چین برای کمک به حل مساله برنامه اتمی ایران" افزود که "ایران به حل مساله از طریق مذاکره متعهد است."

دولت های غربی به چین فشار آورده اند تا از روابط انرژی و اقتصادی خود با ایران بکاهد، زیرا آن را در برابر فشارهای بین المللی مصون می سازد.

چین ماه گذشته در واکنش به این فشارها گفت که معاملات تجاری با ایران نباید مورد انتقاد قرار گیرد. این کشور همچنین از تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا که اخیرا برای فشار بر صنایع انرژی ایران اعمال شد انتقاد کرده است.

ایران از تامین کنندگان عمده نفت مورد نیاز چین است.

'درخواست آمریکا از ژاپن'

همزمان روزنامه یومیوری ژاپن به نقل از یک مقام ژاپنی گزارش داده است که آمریکا از این کشور خواسته است از پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان خارج شود.

شرکت ژاپنی "اینپکس" در پروژه توسعه میدان آزادگان سهم دارد.

این روزنامه نوشت که واشنگتن گفت که ممکن است نام شرکت اینپکس در فهرست تازه ای از شرکت هایی که به خاطر ارتباط با ایران هدف قرار خواهند گرفت جای گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز دولت ژاپن سهمی تقریبا 19 درصدی در اینپکس دارد که بزرگترین سهم است.

پیشتر در ماه جاری ژاپن تحریم های یکجانبه اضافی بر ایران تحمیل کرد که به تشویق آمریکا انجام شد.

دولت ژاپن در آن زمان گفت انتظار تغییری عمده در سرمایه گذاری اینپکس را - که تنها سرمایه گذاری حال حاضر ژاپن در زمینه انرژی در ایران توصیف می شود - ندارد.

اینپکس در سال 2006 سهم خود در پروژه آزادگان را از 75 درصد به 10 درصد کاهش داد.منبع: بی بی سی : 07 مهر 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.