سايت ديدگاه

پسر «آیت الله» خزعلی بازداشت شد
بی بی سی


مهدی خزعلی، وبلاگ نویس منتقد دولت، بازداشت شده است.

روز پنجشنبه، 22 مهر (14 اکتبر)، تعدادی از سایت های مخالف دولت گزارش کردند که مهدی خزعلی، نویسنده، پزشک، ناشر و وبلاگ نویس منتقد دولت محمود احمدی نژاد، روز گذشته و در حالیکه عازم سفر بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.

مقامات رسمی هنوز در مورد این خبر اظهار نظری نکرده اند و مشخص نیست که آقای خزعلی به چه اتهامی و توسط کدامیک از نهادهای حکومتی بازداشت شده است.

در همانحال، روز پنجشنبه خبرگزاری فارس به نقل از "یک منبع آگاه در دادسرای تهران" ضمن تایید بازداشت آقای خزعلی در شامگاه چهارشنبه، نوشت: "جرم مهدی خزعلی، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و همچنین تشویش اذهان عمومی بوده است."

مهدی خزعلی به خاطر مطالب انتقادی که در وبلاگ شخصی خود می نوشته شهرت دارد.

آقای خزعلی از منتقدان صریح اللهجه محمود احمدی نژاد محسوب می شود و در وبلاگ خود، ضمن انتقاد از رئیس جمهوری، گاه مطالبی جنجال برانگیز را علیه وی مطرح کرده که بازتاب گسترده ای هم داشته است.

از جمله، اظهارات او در این مورد که آقای احمدی نژاد به منظور مخفی نگاه داشتن تبار غیر مسلمان خود، نام خانوادگی اش را تغییر داده، در شماری از رسانه های خارجی انعکاس یافت و واکنش هایی را در پی آورد.

محتوای وبلاگ آقای خزعلی به دلیل ارتباط او با روحانیت، گاه حاوی خاطراتی از روحانیون و طنزهایی بوده که در میان آنان معمول است و به همین جهت، برای بسیاری از خوانندگان این وبلاگ، تازگی داشته است.

مهدی خزعلی، که پنجاه و پنج سال سن دارد، فرزند آیت الله ابوالقاسم خزعلی است که از روحانیون تندرو طرفدار دولت کنونی محسوب می شود و به دلیل عقاید فرزندش، از او اعلام برائت کرده است.

دعای آیت الله

آیت الله خزعلی در بیانیه ای که کوتاه مدتی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته منتشر شد، پسرش را متهم کرد که "مدت مدیدی است از راه مستقیم منحرف شده"، و خطاب به مردم گفت که "او از ما جدا هست و هر چه از من نقل کند، نپذیرند."

آیت الله خزعلی در این بیانیه دعا کرد که اگر پسرش از راه مخالفت با دولت بازنگردد "خداوند مقتدر، اسلام و انقلاب و امام و رهبر و رئیس جمهور و مسلمین عزیز را از شر او مصون و محفوظ بدارد."

مهدی خزعلی پس از انتشار پیام پدرش، ضمن ادای احترام نسبت به او، نوشت که اگرچه اطاعت از پدر واجب است اما نمی توان جهاد را به دستور پدر ترک کرد و در مورد موضعگیری سیاسی خود گفت: "مساله رفع ظلم و استبداد است و بر همگان واجب، و اذن پدر شرط نیست."

موضع سیاسی مهدی خزعلی باعث شده است که شورای نگهبان صلاحیت او برای نامزدی در انتخابات مجلس را رد کند و وی اجازه شرکت در انتخابات سازمان نظام پزشکی را هم نداشته باشد.

پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال گذشته، مهدی خزعلی به دستور دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و برای مدتی زندانی شد.

وی قبل از دستگیری و انتقال به بازداشتگاه، در مطلبی در وبلاگ خود نوشت که طبق قانون، دادگاه ویژه روحانیت فقط می تواند به جرایم روحانیون رسیدگی کند و پرسید: "نمی دانم در من چه روحانیتی دیده اند که مرا به این دادگاه احضار کرده اند."

دادگاه ویژه روحانیت بعدا مهدی خزعلی را در برابر دریافت وثیقه، آزاد کرد.

با وجود انتشار خبر بازداشت مهدی خزعلی در روز چهارشنبه، در وبسایت او مطلبی تحت عنوان "تعبیر خواب احمدی نژاد" دیده می شود که تاریخ 21 مهرماه را دارد.منبع: بی بی سی: 22 مهر 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.