سايت ديدگاه

پرز: صلح اسرائیل و فلسطینیان به مقابله آمریکا با ایران کمک می‌کند
بی بی سی


رئیس جمهوری اسرائیل پیشرفت در مذاکرات صلح خاورمیانه را برای کمک به مقابله با برنامه اتمی ایران لازم دانست.

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، در سخنانی در نشست رهبران یهودیان جهان در بیت المقدس گفت: "اگرچه اسرائیل نمی تواند کمک های آمریکا به این کشور را به طور کامل جبران کند، اما قادر است در حد خود، با خاتمه دادن به درگیری مختصر با فلسطینیان، به آمریکا کمک کند."

آقای پرز گفت در حالیکه ایالات متحده می کوشد نیازهای امنیتی اسرائیل را درک کند و به آن واکنش نشان دهد، اسرائیل هم می تواند نیازهای امنیتی آمریکایی ها را درک کنند و با کمک به آنان، به این نیازها آن واکنش نشان دهد.

رئیس جمهوری اسرائیل اختلاف این کشور با فلسطینیان را موضوعی در درجه دوم اهمیت توصیف کرد و گفت: "اگر ما بتوانیم به درگیری ثانوی خود با فلسطینیان خاتمه دهیم، به تشکیل ائتلاف ضد ایرانی در خاورمیانه کمک کرده ایم."

وی تاکید کرد که پایان گرفتن خصومت بین اسرائیل و فلسطینیان به آمریکا اجازه خواهد تا "توجه خود را بر تهدیدی که از جانب ایران وجود دارد، متمرکز کند."

رئیس جمهوری اسرائیل ضمن ستایش از اقدامات آمریکا در خاورمیانه، به گونه ای ملایم از سیاست دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برای استقرار دموکراسی در کشورهای عرب، مانند عراق، انتقاد کرد.

وی گفت: "من از تلاش بوش برای آشنا کردن این گروه از کشورها با دموکراسی تقدیر می کنم، اما می پرسم آیا دستیابی به این هدف امکانپذیر است؟"

شیمون پرز در پاسخ به این سئوال گفت: "واقعا دشوار است که به یک پادشاه بگویی که باید به انتخابات گردن نهد".

او افزود که چنین اقدامی مانند دعوت از یک بوقلمون به جشن شکرگذاری آمریکاییان است که به طور سنتی، در آن خوراک بوقلمون صرف می شود.

آقای پرز گفت: "مسلمانان باید بتوانند خود، راهشان را انتخاب کنند."

'خطر استراتژیک' صلح برای ایران

این نخستین باری نیست که مقامات اسرائیلی از لزوم پیشرفت در مذاکرات صلح با فلسطینیان به عنوان عاملی در مقابله با آنچه که اسرائیل خطر اتمی ایران می دانند سخن می گویند.

چندی پیش، شابات تاربوت، وزیر امور اقلیت ها در کابینه اسرائیل گفت که از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان "خطری استرائژیک را متوجه ایران می کند."

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، آقای تاربوت افزود: "لغو دیدار وزیر امور خارجه ایران از مصر و تحولات تاریخی که از زمان آغاز مذاکرات صلح، در تهران بروز کرده است نشان می دهد که پیشرفت در مذاکرات صلح به اتحاد بین اسرائیل و دولت های میانه رو عرب در برابر محور شرارت متشکل از ایران، حزب الله لبنان و حماس خواهد انجامید."

اوایل هفته جاری، معاونین وزیران خارجه اسرائیل و ایالات متحده هم پس از گفتگو در واشنگتن، حکومت ایران را یکی از بزرگترین مشکلات کنونی در خاورمیانه توصیف کردند و خواستار اقداماتی برای برخورد با این مشکل شدند.

جمهوری اسلامی موجودیت کشور اسرائیل را هرگز نپذیرفته و همواره با روند مذاکرات صلح خاورمیانه مخالفت ورزیده است.

دولت ایران تشکیلات خودگردان فلسطینی را که به مذاکرات صلح خاورمیانه متعهد است نماینده مردم فلسطین نمی داند و از گروه حماس، که مخالف این روند صلح است، حمایت می کند.

شیمون پرز از رهبران سابق حزب کارگر و از سیاستمداران با سابقه اسرائیل است و پیش از انتخاب به مقام تشریفاتی ریاست جمهوری، سمت های نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور را برعهده داشته است.

از آقای پرز، در کنار اسحاق رابین، نخست وزیر پیشین اسرائیل، به عنوان یکی از دست اندرکاران اصلی طرح صلح با فلسطینیان، موسوم به توافقنامه اسلو، و از معماران مذاکرات صلح خاورمیانه نام برده می شود.

جایزه صلح نوبل برای سال ۱۹۹۴ به طور مشترک به آقایان رابین، پرز و یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطینیان، اعطا شد.منبع: بی بی سی: 30 مهر 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.