سايت ديدگاه

سناتور آمریکایی از 'احتمال جنگ' با ایران می‌گوید
بی بی سی


یک عضو جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا گفته است که اگر دولت باراک اوباما تصمیمی "جسورانه تر" در مورد برنامه اتمی ایران بگیرد، از حمایت جمهوریخواهانی برخوردار خواهد بود که اخیرا اکثریت مجلس نمایندگان این کشور را به دست آورده اند.

لیندسی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی روز شنبه ۶ نوامبر (۱۵ آبان) در اجلاس امنیت بین المللی هالیفکس در کانادا گفت: "آمریکا به هیچ وجه خواهان یک مواجهه نظامی دیگر نیست، اما دنیا هم نمی تواند یک ایران مسلح به سلاح هسته ای را بپذیرد".

آقای گراهام گفت که برنامه اتمی ایران به نقطه ای خواهد رسید که دیگر نمی توان آن را با یک حمله متعارف و محدود از میان برد و افزود "حتی شاید از آن نقطه گذشته باشیم".

او گفت: "فکر می کنم به جایی رسیده ایم که مجبوریم به جای حمله محدود به زیرساخت های هسته ای رژیم ایران، توانایی این رژیم برای آغاز جنگی علیه ما و متحدانمان را از میان ببریم. این سناریوی نظامی متفاوتی است، چنین حمله ای زمینی نیست، اما قطعا توانایی رژیم را برای حمله متقابل را از میان می برد".

آقای گراهام که خود در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده است، هدف از حمله احتمالی مورد نظر را "غرق کردن کشتی های جنگی، نابود کردن نیروی هوایی و وارد کردن ضربه ای قاطع به سپاه پاسداران" دانست.

او گفت که پاسخ ایران به چنین حمله ای، احتمالا حملات غیر متعارف به نیروهای آمریکایی در افغانستان و "حملات تروریستی" در نقاط دیگر جهان خواهد بود.

آقای گراهام گفت که آمریکا باید بین این وضعیت و دست یافتن ایران به سلاح اتمی و تأثیری که این امر می تواند بر آینده جهان بگذارد، انتخاب کند.

او با این حال گفت که هنوز باید به تحریم های بین المللی فرصت داد تا تأثیر خود را بگذارد، هر چند به عقیده او تحریم های فعلی "فلج کننده" نیست.

سناتور مارک اودال، عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا هم که در پنلی مشترک با آقای گراهام در اجلاس هالیفکس حضور داشت، خواهان ادامه تحریم ها علیه ایران شد، اما گفت "همه گزینه ها قابل بررسی است".

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل هم که در این اجلاس شرکت دارد، امروز با اشاره به تداوم گفت و گوها میان ایران و قدرت های جهانی، در مورد نتیجه بخش بودن این روند ابراز تردید کرد و گفت: "ایران تهدیدی عمده برای هر گونه نظم ممکن در جهان است".

مسئولان حکومت ایران می گویند که به هر گونه حمله نظامی علیه این کشور پاسخی سریع و قاطع خواهند داد و پاسخ آنها به مرزهای این کشور یا منطقه محدود نخواهد ماند.

نیروهای نظامی ایران در سال های اخیر تمرین های نظامی متعدد انجام داده اند و سلاح های مختلفی از جمله موشک های میان برد و دوربرد را با موفقیت آزمایش کرده اند.

علاوه بر این ها، ایران همواره به تصریح و تلویح از امکان بکارگیری اهرم نفوذ خود در کشورهایی مانند افغانستان، عراق و لبنان علیه منافع غرب و اسرائیل در صورت حمله نظامی سخن می گوید.

سناتور گراهام در سخنان امروز خود گفت: "اگر ایرانی ها باور نکنند که ما به نیروی نظامی متوسل خواهیم شد، اگر فکر کنند که چنین چیزی غیر ممکن است، در آن صورت گمان نمی کنم بتوانیم با تحریم وضع را عوض کنیم."منبع: بی بی سی: 15 آبان 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.