سايت ديدگاه

1,2,3, … 55,56,57
میلاد مختوم


خانم شیرین عبادی در مصاحبه با رادیو دویچه وله در مورد قطعنامه اخیر کمیته سوم سازمان ملل متحد در محکومیت جمهوری اسلامی به خاطر نقض شدید حقوق بشر حرف هایی زده است که قابل تأمل هستند. آنچه شگفتی مرا برانگیخت، بی اطلاعی ایشان از سابقه صدور قطعنامه های محکومیت رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی در ارگان های مختلف سازمان ملل در طی سی سال گذشته است. متن کامل مصاحبه ایشان در سایت رادیو دویچه وله در دسترس است:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6248392,00.html

 

خانم عبادی در پاسخ به پرسش رادیو دویچه وله ادعا می کند که قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد هشتمین قطعنامه محکومیت رژیم آخوندی به خاطر نقض حقوق بشر است!

 

"دویچه‌وله: خانم عبادی! مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای علیه ایران صادر کرده و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده  است. اهمیت این قطعنامه تا چه میزان است؟

شیرین عبادی: کمیته‌ی سوم سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای علیه ایران دایر بر نقض حقوق بشر صادر کرد که معمولا همیشه مصوبات این کمیته به تصویب مجمع عمومی هم می‌رسد. یعنی در مجمع عمومی فقط این تصمیم را به صورت رسمی اعلام می‌کنند و در حقیقت باید گفت که محکومیت ایران از الان محرز شده است. اهمیت این تصمیم از این بابت است که یکبار دیگر و برای هشتمین بار دولت ایران به نقض حقوق بشر در داخل کشور متهم شده است و ادعای افرادی که در زندان هستند و کسانی که بیگناه اعدام شدند، در یک مجمع بین‌المللی به اثبات رسیده است. این گونه محکومیت‌ها در روابط ایران با سایر ملل بسیار تأثیر خواهد گذاشت. یکی از این تأثیرها در مورد مسئله‌ی انرژی هسته‌ای است. یعنی وقتی دولتی هشت سال مداوم، متهم به نقض حقوق بشر می‌شود و به قطعنامه‌هایی که علیه‌ا‌ش صادر شده توجه نمی‌کند، دنیا هم می‌گوید من چه طور به حرف تو اعتماد کنم که قصد استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای داری!"

 

این قطعنامه در حقیقت پنجاه و هفتمین قطعنامه محکومیت رژیم قرون وسطایی جمهوری اسلامی به خاطر نقض شدید، مستمر و سیستماتیک حقوق بشر است، که تاکنون از طرف ارگان های مختلف سازمان ملل، از جمله کمیسیون حقوق بشر، کمیته سوم و مجمع عمومی سازمان ملل، صادر شده است. احتمال اینکه خانم شیرین عبادی به عنوان مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، از این موضوع بی اطلاع باشند، احتمال ضعیفی است، اما در هر صورت اگر چنین است، ایشان می توانند با مراجعه به بایگانی سازمان ملل متحد به راحتی به این قطعنامه ها دسترسی داشته باشند. به عنوان نمونه در آرشیو اینترنتی سازمان ملل متحد، که تنها قطعنامه های از سال 1985 به بعد در آن موجود هستند، تعداد این قطعنامه ها به بیست و سه قطعنامه می رسد.

 

علاوه بر این در سایت بسیار ارزشمند بنیاد برومند ـ حقوق بشر و دموکراسی برای ایران

http://www.iranrights.org/farsi/library-105.php

 

نیز تعدادی از این قطعنامه ها گردآوری شده اند که آشکارا بیشتر از هشت تایی هستند که خانم عبادی روی آن تأکید دارند. اصرار ایشان بر اینکه رژیم جمهوری اسلامی تازه هشت سال است که ناقض حقوق بشر شده شبهه برانگیز است، مگر اینکه ایشان تاریخ شمار جدیدی ابداع کرده باشند! شاید سالنامه عبادی شمسی!

 

جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل و از همان ابتدا ضد بشر بود و هست و خواهد بود. جنایات گسترده ضد بشری رژیم آخوندی از بهمن 1357 شروع شدند و در هیچ مقطعی نه کاهش یافتند و نه قطع شدند، بلکه بی وقفه تداوم داشته اند. وضعیت حقوق بشر در ایران تنها در صورت سرنگونی تمام عیار جرثومه جهل و جنون و جنایت جمهوری اسلامی با تمام دار و دسته ها و باندهای ارتجاعی آن و استقرار یک حکومت مردم سالار بهبودی خواهد یافت.

 

میلاد مختوم

24 نوامبر 2010

 منبع: سايت ديدگاه[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.