سايت ديدگاه

«پنج باضافه یک» باضافه نیم
میلاد مختوم


(تهران ... استانبول ... ریو)
مذاکرات دو روزه بین نمایندگان گروه موسوم به "پنج باضافه یک"، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، و دلال ارشد رژیم جمهوری اسلامی در استانبول، بدون هیچگونه نتیجه ای به پایان رسید. خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که رهبری هیأت گروه پنج باضافه یک را بر عهده داشت، ضمن اظهار سرخوردگی خود از بی نتیجه ماندن مکرر گفتگو ها، پیش شرط های رژیم جمهوری اسلامی را غیر قابل پذیرش خواند. هیأت رژیم از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود که پیش از هر گونه مذاکره ای، تحریم های بین المللی اعمال شده بر علیه رژیم را به حالت تعلیق در آورد. این خواسته رژیم از طرف روسیه هم مورد حمایت قرار گرفته بود. وزیر خارجه روسیه پیش از مذاکرات استانبول، ضمن اعلام مخالفت با اعمال تحریم های گسترده تر بر علیه رژیم جمهوری اسلامی و نا سازنده خواندن تهدید اخیر وزیر خارجه امریکا برای تصویب تحریم های جدید در جهت حل مسئله اتمی ایران، در خواست کرده بود که در مورد لغو تحریم ها هم گفتگو شود. علاوه بر این دلالان جمهوری اسلامی از کشورهای عضو دائم شورای امنیت و همچنین آلمان خواسته بودند که، آنها حق رژیم جمهوری اسلامی برای غنی سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسند. خانم اشتون که به نظر می رسد به سرخوردگی های مداوم ناشی از مذاکرات بی نتیجه با دلالان رژیم آخوندی معتاد شده باشد، پس از پایان مذاکرات بیهوده استانبول گفت: "در مذاکره با گروه پنج باضافه یک همچنان باز خواهد ماند، اما برنامه مشخصی برای گفتگوهای بعدی وجود ندارد". بر خلاف این اظهارات خانم اشتون، یکی از اعضای هیأت رژیم ادعا کرد که، گفتگوها ادامه خواهند یافت، فقط زمان و مکان آن هنوز معلوم نیست. سعید جلیلی، دلال ارشد رژیم آخوندی، پس از شکست مذاکرات دو روزه استانبول گفت: "هر گونه توافقی باید بر اساس احترام قدرت های جهانی به برنامه اتمی ایران و حق غنی سازی اورانیوم انجام گیرد".

 

معمای موضوع مذاکره

 

در حالی که موضوع روی میز کار گفتگوهای استانبول برای گروه پنج باضافه یک از همان ابتدا مسئله برنامه اتمی ایران و نگرانی غرب از ادامه غنی سازی اورانیوم توسط رژیم جمهوری اسلامی علی رغم قطعنامه های شورای ملل متحد بود، دست اندرکاران رژیم آخوندی پیش از شروع مذاکرات، از موضوع مورد مذاکره در استانبول معمایی ساختند و به تکرار اعلام کردند که قصدشان از شرکت در مذاکرات استانبول، گفتگو در مورد مدیریت جهان و امنیت منطقه خاورمیانه است و حاضر به بحث در مورد برنامه اتمی رژیم نیستند. به بیان دیگر مذاکرات استانبول پیش از شروع، محکوم به شکست بودند، زیرا نه تنها از وجود معیارها و ارزش های مشترک و فضای اعتماد بین طرفین مذاکره، که مبنای ضروری برای رسیدن به توافق های خردمندانه و قابل پذیرش برای دو طرف است، خبری نبود، بلکه حتی موضوع مورد مذاکره هم در پرده ابهام قرار داشت. در چنین شرایطی که برای بسیاری از ناظران روشن شده است که رژیم جمهوری اسلامی طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست و تنها به دنبال خریدن زمان برای پیشبرد فعالیت های هسته ای خود در جهت ساختن تسلیحات هسته ای است، این پرسش مطرح می شود که قصد کشورهای غربی از شرکت در این بازی چیست. آیا آنها هم  برنامه های مخفیانه ای دارند که برای اجرای آن زمان لازم است؟

 

پس از اینکه کشورهای غربی تلاش های جانبی سران رژیم برای دور زدن قطعنامه های شورای امنیت از طریق مانور موسوم به "توافقنامه تهران" بین ایران، ترکیه و برزیل را جدی نگرفتند و آخرین مذاکرات بین رژیم و گروه پنج باضافه یک در ژنو شکست خورد، خانم اشتون به نمایندگی از طرف گروه پنج باضافه یک، پیشنهاد رژیم برای ادامه مذاکرات در استانبول را پذیرفته بود، تا از یک طرف دل هیأت رژیم را به دست بیاورد و رشته مذاکره قطع نگردد و از طرف دیگر هم نیمه فرصتی به ترکیه برای اجرای نقش میانجی در حل مشاجره اتمی بین رژیم و کشورهای غربی داده باشد. اما برخلاف انتظار خانم اشتون، شکست سیاست مماشات در استانبول بسیار بزرگ تر از شکست های قبلی بود. در دورهای قبلی، به طور معمول و برای حفظ ظاهر هم که شده، در پایان هر دور از مذاکرات، دست کم زمان و مکانی برای ادامه مذاکرات تعیین می شد، اما مذاکرات استانبول حتی در این زمینه هم موفق نبود و دلالان آخوندی یک بار دیگر معادله شگفت زیر را به مماشات گران ثابت کردند:

 5 + 1 + 0.5 = 0.0

 

البته بعید نیست که در روزهای آینده، باز هم برنامه ای برای ادامه گفتگوها بر سر هیچ و پوچ در مکان دیگری، شاید این بار در برزیل، ریخته شود، اما آنچه مسلم است، اینگونه فرصت ها، باج هایی هستند که از کیسه مردم ایران به رژیم جمهوری اسلامی داده می شوند. تنها در سایه همین سیاست مماشات است که رژیم آخوندی جرأت کرده است در ماه ها و هفته های اخیر موج جدیدی از سرکوب و اعدام در ایران راه بیاندازد، یورش وحشیانه مزدوران ایرانی و عراقی اش را بر علیه ساکنین قرارگاه اشرف سازماندهی کند، با دخالت های آشکار خود باعث از هم پاشیدگی دولت لبنان گردد و خلاصه در این سو و آن سوی جهان وجود منحوس خودش را بگستراند و گوشه هایی از شیوه "مدیریت جهان" زیر سایه ولایت فقیه را به نمایش درآورد.

 

میلاد مختوم

22 ژانویه 2011

 
"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.