سايت ديدگاه

هشدار نسبت به ورود پول‌های کثیف در انتخابات
مردمسالاری


«مردم سالاری» موضوع هزینه‌های انتخاباتی را بررسی می‌کند

هشدار نسبت به ورود پول‌های کثیف در انتخابات

گروه سیاسی‌: با آغاز فرآیند انتخابات، بحث درباره مساله  پولهای کثیف نیزمطرح می‌شود. پول‌هایی که برخی‌ها مدعی‌اند گاهی در انتخابات مختلف پایشان به ستادهای انتخاباتی باز شده و برای اهدافی مشخص خرج می‌شوند. پول کثیف را درآمد حاصله از جرائم سازمان‌یافته از قبیل رانت‌خواری، زمین‌خواری، قاچاق اسلحه، انسان و مواد مخدر و... معرفی کرده‌اند. سعید لیلاز می‌گوید: «پول‌های بادآورده، کثیف و حاصل از رانت در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به طرز شگفت‌آوری افزایش پیدا کرد و آن‌هم به خاطر ورودی وحشتناک دلارهای نفتی به اقتصاد ایران و همین‌طور به هم خوردن عمدی تعادل در اقتصاد ایران است.» همین پول‌هاست که در انتخابات گذشته به شدت محل بحث و ظن بوده و فعالیت بعضی از ستادهای انتخاباتی با به میان آمدن اسم پول‌های کثیف، به چالش کشیده شد.اما  معاون سیاسی وزیر کشور درباره برنامه‌های وزارت کشور برای مقابله با ورود احتمالی پول‌های کثیف به انتخابات به ایسنا گفته است: «در سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، به موضوع شفافیت مالی پرداخته شده است. در لایحه جامع انتخابات هم که 95 ماده آن در کمیسیون سیاسی - دفاعی دولت جلو رفته است، این شفافیت دیده شده است. البته ما مجریان انتخابات اقدامات خاصی خارج از قانون نمی‌توانیم انجام دهیم. حدود و ثغور شفافیت مالی باید توسط قانون تعریف شود».
علی اصغر احمدی با اشاره به اینکه وزیر کشور هم در مورد پول‌های کثیف زنگ خطری را به صدا در آوردند، ادامه داده است: «امیدواریم در تدوین لایحه جامع انتخابات به چارچوب مشخصی برسیم که البته این کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر قانون فعلی ملاک فعالیت ماست و امیدواریم پول‌های کثیف وارد انتخابات نشود. البته جامعه ما، مردم و نامزدهای انتخابات پاک هستند و اینها از باب احتیاط است».
پول کثیف چیست؟
قاعده ثروت‌های بادآورده یا پول‌های کثیف این است که به سمت قدرت سیاسی و اقتصادی حرکت می‌کنند تا از طریق پول‌شویی یا نزدیک شدن به نهاد قدرت، حیات خود را تثبیت کنند. فرشاد مومنی، اقتصاددان در این باره می‌گوید: «نوکیسگان، منبع و منشا پول‌های کثیف هستند. در سطح نظری گفته می‌شود بخش عمده‌ای از این نوکیسگان حامیان و برآمدگان از دولت وقت هستند. بنابراین در دولت‌ها با یک اراده و منطقی تلاش شده است هم‌پیمان‌های سیاسی دولت‌ها تقویت شوند. درواقع آغاز فساد ازآنجا است. به نظر من آنجا آغاز فساد به‌صورت سیستمی‌است.» او ادامه داده: «در هر دولتی هم این‌گونه بوده است اما در ۸ سال گذشته شدت بیشتری پیدا کرد. فساد اقتصادی ریشه در فساد سیاسی دولت‌ها دارد. یکی از حکمت‌های که ما باید از کشورهای توسعه‌یافته باید بیاموزیم گسترش برنامه‌های پیشگیری است. برنامه‌های پیشگیری شامل نظام مالیات گیری منظم و پایش اطلاعات اشخاص می‌تواند مانع از فساد شود. در سطح نظری بین روندهای مربوط به ربا، رانت و فساد در هم تنیدگی وجود دارد به تعبیری دیگر همه این عوامل باهم ارتباط مستقیم دارند».
پول‌های کثیف و انتخابات
شاید ورود پول به عرصه انتخابات بحث جدیدی نباشد. در تمامی‌انتخابات و ادوار گذشته کم و بیش با این پدیده روبه رو بودیم. اما آنچه این بار بسیار جدی و خطرناک است، ورود پول‌های بادآورده به سمت انتخابات است. در چندین سال گذشته و پشت سر گذاشتن چند انتخابات، بحث پول‌های کثیف به شدت پررنگ شد. به طوری که پورمحمدی، وزیر دادگستری سال گذشته و پیش از انتخابات مجلس دهم، از ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات گله کرد. پورمحمدی فروردین ماه سال گذشته به ورود پول‌های کثیف به انتخابات‌ در کشورهای مختلف اشاره کرده و گفته بود: «متاسفانه در کشورمان قوانین شفاف و روشنی برای مشخص بودن هزینه‌های انتخابات نداریم. باید تکلیف هزینه‌های انتخابات از نظر قانون و مقررات، نوع نظارت و پیگیری روشن شود. در انتخابات گذشته (سال 92) پول‌های زیادی خرج تبلیغات شده اما به دلیل نبودن روال قانونی، امکان نظارت نبوده است.» 
پورمحمدی با تاکید براینکه دولت موظف است با هر پول سالم و ناسالمی‌که منجر به بی نظمی‌انتخاباتی شود، مبارزه کند، گفته بود: «در ایران افرادی که در انتخابات کاندید می‌شوند مبالغ گزافی در تبلیغات انتخاباتی خود هزینه می‌کنند و آنها پس از اینکه برنده شدند از کسانی که در دوره تبلیغات از آنان حمایت مالی کرده اند پشتیبانی می‌کنند. در جمهوری اسلامی‌ایران در مسایل مالی باید شفاف عمل کرد تا مشخص شود چه کسانی در این زمینه فعال بوده اند.» اما این همه ماجرا نیست. سال 93 هم وزیر کشور در این باره صحبت کرده بود. این صحبتها زمانی مطرح شد که محمد‌رضا رحیمی، معاون‌اول محمود احمدی‌نژاد  در نامه‌ای عنوان کرده بود که در انتخابات مجلس هشتم به ١٧٠نامزد انتخابات پول نقد پرداخت شده و رییس ‌دولت وقت در جریان امور بوده است. عبدالرضا رحمانی‌فضلی بعد از انتشار این نامه، گفته بود: «ورود این پول‌ها به چرخه انتخاباتی متاسفانه باعث ایجاد شکاف، اعمال‌نظر و اعمال‌قدرت توسط برخی افراد شده است؛ تا جایی که اگر دقت لازم را نداشته باشیم، ورود این پول‌ها توانایی آن را دارد که قدرت‌ها را نیز آلوده کند».
جالب است که بدانید حتی استفاده از پول‌های کثیف در حال تبدیل شدن به امری عادی است. به طوری که مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس نهم در این باره می‌گوید: «خودم در یکی از استان‌ها به استاندار گفتم آقا خریدوفروش رأی در حال انجام است، وی به من گفت شما هم اگر می‌توانید این کار را انجام دهید زیرا موضوعی فراگیر است. گفتن این حرف آن‌هم از طرف یک مسئول بسیار بد است، این یعنی رسمیت بخشیدن به تخلفات پولی غیرقانونی در انتخاباتی که بسیار در سرنوشت مردم تأثیرگذار است».
سهام عدالت و احمدی‌نژاد
معمولا در تمامی‌انتخابات پول‌های در قالب کمک‌های مردمی‌به ستادهای انتخاباتی صورت می‌گیرد اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که این پول‌ها صرف دادن نهار و شام، دادن برخی اقلام خوراکی یا پوشاکی و... برای نمک‌گیر کردن مردم یا خریدوفروش رای قرار می‌گیرد. اتفاقی که در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد رخ داد در همین جرگه است. نمونه بسیار واضحش، واگذاری سهام عدالت به همه مردم بود که شاید بدترین نوع تخلف مالی انتخاباتی را نیز این مورد دانست زیرا احمدی نژاد از بیت المال برای امور انتخاباتی استفاده کرد! از دولت احمدی نژاد می‌توان به عنوان بستری بالفعل برای تولد پول‌های کثیف اشاره کرد. گرچه قبل از این دولت هم پول‌های کثیف در جریان اقتصاد قرار می‌گرفت اما دولت پاک دستان، اتفاقی را رقم زد که تولید پول کثیف، به اتفاقی کاملا عادی و روزمره تبدیل شد. همین اتفاق بود که باعث شد امثال بابک زنجانی متولد شوند و خروار خروار از پول نفت، به جیب چند نفر انگشت شمار برود. اتفاقی که با آمدن احمدی نژاد نهادینه شد، هنوز پا برجاست و معلوم نیست چه زمانی قرار است، ریشه‌اش قطع شود!منبع: انتخابات، 19 بهمن 1395[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.