سايت ديدگاه

یک فرمانده سپاه ایران در عراق کشته شد
بی بی سی


یک فرمانده سپاه ایران در عراق کشته شد
خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران ایران گزارش داده که شعبان نصیری، یکی از اعضای سپاه پاسداران در غرب موصل و در استان نینوا کشته شده است. او ظاهرا در جریان ادامه عملیات بیرون راندن داعش شرکت داشته است.
براساس گزارش این خبرگزاری، شعبان نصیری از "فرماندهان قدیم لشکر ۱۰ سید الشهدای استان البرز" بوده است و اخیرا هم یک بار زخمی شده بود. شعبان نصیری همچنین در جنگ سوریه هم شرکت داشته است.
ظاهرا شعبان نصیری از اعضای بازنشسته سپاه پاسداران بوده است.
ایران در جنگ با داعش در عراق، از گروه‌های شیعه حمایت می‌کند. این گروه‌ها که زیر پرچم نیروهای "حشد شعبی" یا بسیج مردمی گرد آمده‌اند، همراه با ارتش عراق علیه داعش می‌جنگند.
ایران می‌گوید نیروهای سپاه پاسداران یا نیروهایی که توسط سپاه سازماندهی شده‌اند، به عنوان نیروی کمکی یا مستشار نظامی کنار اعضای این گروه حضور دارند.
محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، پارسال تاکید کرد که "در عراق، مجاهدان عراقی و حشد شعبی آن‌قدر توانمند هستند که به نیروهای ایرانی نیاز ندارند." با این حال او گفت که نیروهای ایرانی در "حد محدود و به عنوان مستشار" با ارتش عراق همکاری می‌کنند اما "به هیچ وجه نیروی ایرانی در موصل حضور ندارد."
چند روز بعد از سخنان آقای جعفری، پارلمان عراق، قانون بحث برانگیزی را تصویب کرد که بر اساس آن، نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبی را در این کشور به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق به رسمیت می‌شناخت. بعضی از نمایندگان سنی مخالف این قانون بودند.
در جریان جنگ با داعش در عراق، ایران بارها بر نقش کلیدی خود در راندن داعش تاکید کرده بود. رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسدارن هم، سیاستی تبلیغاتی پیش گرفته بودند، از جمله انتشار عکس‌ها و خبرهای حضور قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، کنار نیروهای حشد الشعبی، یا فیلم‌هایی از او در حال سخنرانی برای گروهی از این نیروها.
اما سعید شمس، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه اربیل در شمال عراق به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: "به نظر می‌رسد که نیروهای ایرانی در ماه‌های اخیر تلاش می‌کنند، حضورشان را کمرنگ‌تر نشان بدهند، و دیگر از انتشار عکس‌های قاسم سلیمانی کنار نیروهای حشد شعبی خبری نیست"
آقای شمس می‌گوید "اختلاف‌ها و تنش‌های میان گروه‌های شیعه داخل عراق می‌تواند یکی از دلایل تغییر سیاست‌های تبلیغاتی ایران باشد."
بعضی از رسانه‌ها و گروه‌های سنی در عراق، ایران را به اعزام نیرو به عراق و دخالت در جنگ با داعش متهم می‌کنند. این گروه‌ها نیروهای حشد شعبی را خطری برای آینده عراق می‌دانند. نگرانی عمده این گروه‌ها این است که حشد شعبی بعد از جنگ با داعش به عنوان یک نیروی نظامی مجهز و تحت نفوذ ایران، ارتش عراق را که تحت حمایت آمریکاست به چالش بکشد.
 منبع: بی بی سی، 6 خرداد 1396[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.