25/05/2024

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۰۰:۰۱  

به گزارش الف؛ در روزهای گذشته، دانشگاه های آمریکایی با خیزش بزرگ جامعه دانشگاهی این کشور اعم از دانشجویان و اساتید، علیه جنایات رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه و همدستی دولت آمریکا با این روند مواجه بوده اند. روندی که همچنان نیز ادامه دارد. بر اساس گزارش های مختلف، دانشگاه های مطرح آمریکایی نظیرِ: کلمبیا، ییل، ماساچوست، نیویورک، اموری، هاروارد، براون، میشیگان، مینه سوتا، تگزاس و غیره، با سیلی از اعتراضات و البته برگزاری مراسم تحصن از سوی جامعه دانشگاهی آمریکا مواجه شده اند. 

معترضان خواستار توقف فوری جنگ غزه، پایان همدستی شرکت های تسلیحاتی و برخی نهادهای دانشگاهی آمریکا با رژیم اشغالگر قدس و در نهایت، عفو آن دسته از دانشجویان و اساتید دانشگاهی که به دلیل حمایت از ملت فلسطین با تعلیق و دیگر احکام تنبیهی مواجه شده اند، هستند. نکته قابل تامل اینکه این اعتراضات به دیگر کشورها و دانشگاه های جهان در استرالیا، ایتالیا، فرانسه و غیره نیز سرایت کرده است. 

برخی تحلیلگران بر این باورند آنچه اکنون در آمریکا می بینیم، شباهت زیادی به اعتراضات گسترده در این کشور در بحبوحه جنگ ویتنام دارد.  این اعتراضات حامل حداقل 3 پیامد و نکته محوری است. 

اولا، بار دیگر واقعیتِ عینی و بدون روتوشِ آزادی بیان غربی خود را پیش چشم افکار عمومی جهان قرار داد. اکنون فضای مجازی و البته رسانه های جهان مملو از ویدئوهایی شده که در قالب آن ها نیروهای امنیتی مسلح در آمریکا با خشونت تمام دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه های این کشور را ضرب و شتم کرده و بازداشت می کنند. موضوعی که برای دولت آمریکا به عنوان کنشگری که همواره خود را مدعی اصلی حقوق بشر و آزادی‌بیان در جهان معرفی کرده، حقیقتا رسواکننده است. معادله ای که در نوع خود می تواند روند افول هژمونی جهانی آمریکا را بیش از پیش تسریع کند. 

دوم اینکه اعتراضات جاری در آمریکا از سوی جامعه دانشگاهیان این کشور، سطح فشارها را علیه رژیم اشغالگر قدس و البته دولت آمریکا به دلیل به بار آمدن جنایات بیشتر در قالب جنگ غزه  به مراتب افزایش داده و در انتخاب‌های ر اهبردی آن ها در ادامه راه اثرگذاری ویژه و گسترده ای خواهد داشت. 

شاید یکی از عینی ترین پیامدهای این مساله را بتوان در پرهزینه شدنِ حمله احتمالی اشغالگران اسرائیلی به شهر رفح مشاهده کرد. رویدادی که در صورت وقوع می تواند پیامدهای به مراتب مخرب تری را هم برای دولت آمریکا و هم متحدان صهیونیست آن در پی داشته باشد. 

و در نهایت سوم اینکه اعتراضات جاری در آمریکا بار دیگر نشان داد که تا چه اندازه ایده دموکراسی در آمریکا یک دروغ بزرگ است. در این رابطه، عملا می بینیم که افکار عمومی و جامعه دانشگاهی آمریکا به سمتی می رود اما جامعه نخبگان سیاسی و طبقه حاکم در این کشور، مسیر و روندی متفاوت را در پیش می گیرند و هیچ توجهی را به رای و نظر افکار عمومی خود ندارند. 

نکته قابل تامل اینکه به نظر می رسد در این بحبوحه، دولت آمریکا بیش از همه به منافع شرکت های تسلیحاتی و سودهای کلانی که آن ها از تداوم جنگ هایی نظیر جنگ غزه و یا اوکراین می برند، توجه دارد. موضوعی که البته تاکنون گزارش ها و افشاگری های مختلف و متعددی نیز با محوریت آن صورت گرفته است.