20/05/2024

۲۱ فروردین ۱۴۰۳، ۱۰:۳۰  

پس از حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و اعلام رسمی ایران برای پاسخ به جنایت رخ‌داده، خط خبری عجیبی پیرامون این موضوع شکل گرفت که نقطه کانونی آن چشم‌پوشی ایران از پاسخ به اسرائیل بود. در طی این مدت برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران این‌گونه تعبیر کردند که پاسخ مستقیم ایران به رژیم صهیونیستی موجب آغاز جنگ خواهد شد و اقتصاد ایران در برهه کنونی امکان به‌دوش کشیدن هزینه‌های این رویارویی را نخواهد داشت و به‌همین دلیل گزینه‌ پاسخ به اسرائیل منتفی خواهد بود. عده‌ای دیگر تفسیر دیگری را مطرح کرده و معتقدند که هر گونه مواجهه نظامی با رژیم اشغالگر قدس، پاس گلی به نخست‌وزیر اسرائیل برای خارج‌شدن از بن‌بست جنگ غزه بوده و نتیجه آن پر شدن شکافی است که در حال حاضر میان بایدن و نتانیاهو وجود دارد و فرجام پاسخ نظامی ایران، اتحاد میان آمریکا و رژیم‌صهیونیستی خواهد بود.

حتی برخی رسانه‌ها پا را فراتر گذاشته و مدعی شدند که ایران به‌دلیل برخورداری اسرائیل از سلاح اتمی تمایلی برای رویارویی ندارد و با راهبردهای دیگری عرصه را بر رژیم صهیونیستی تنگ خواهد کرد. در روزهای اخیر هم موج خبری پیرامون معامله احتمالی تهران و واشنگتن بر سر عدم پاسخ ایران به جنایت اسرائیل و در مقابل، اقدام عملی آمریکا برای پایان دادن به جنگ غزه و کشیدن ترمز رژیم صهیونیستی شکل گرفت که خروجی تمام این تفاسیر و تحلیل‌ها، گلایه‌مندی ایرانیانی است که قدرت نظامی کشور را یکی از مولفه‌های اقتدارساز قلمداد کرده و انتظار پاسخ متقابل به دشمن را در ذهن می‌پرورانند که این شکوه‌ها و گلایه‌ها، در شبکه‌های اجتماعی ظهور و بروز یافت. اما باید در نظر داشت که راهبرد اعلامی ایران برای پاسخ به این جنایت اسرائیل از همان روزهای اولیه به‌طور صریحی اعلام شد و رهبر انقلاب به‌عنوان فرمانده کل قوا از پشیمان‌کردن رژیم‌صهیونیستی سخن گفتند و مضاف بر این، مسئولین عالی‌رتبه نظامی هم تاکید وافری بر دادن جواب دندان‌شکن به اسرائیل داشته و راهبرد جمهوری‌اسلامی بر پاسخ‌دهی متناسب به اسرائیل در زمان لازم متمرکز بوده است.

این اظهارات حاکی از آن است که دستگاه‌های نظامی و امنیتی رویکرد خود را در این مسئله مشخص کرده و زمان مقتضی که فرا رسد، دشمن با غافلگیری بزرگی مواجه خواهد شد. ایرانیان عزیزی که این روزها چشم به پاسخ مستقیم ایران دوخته‌ و البته برخی هم به ناامیدی دچار گشته‌اند، باید بدانند که استراتژیست‌های امنیتی و فرماندهان نظامی کشور و آن قوه عاقله‌ای که توانسته در این سال‌ها هنر شطرنج‌بازی خود را در مقابل دشمن به رخ کشد و از تمام جهات او را محاصره کند، بهتر از دیگران قاعده بازی را بلد است و در برهه‌های حساس به بهترین شکل عمل خواهد کرد. نباید دوستداران ایران فریب موج رسانه‌ای و خط خبری کاذبی را بخورند که احساس یاس و ناامیدی را در اذهان تعمیق می‌کند. ایران به مدد راهبردهای دقیق و عاقلانه امنیتی و نظامی خود در نقطه‌ای است که دشمن را به سرگشتگی، ضعف و زبونی دچار کرده و باید به استراتژیست‌ها و فرماندهان نظامی کشور اعتماد کرد که آنان تسلط همه‌جانبه‌ای برای تادیب دشمن و به‌پیش بردن راهبردهای امنیتی دارند. پاسخ به اسرائیل قطعی است و دشمن غدار، روزهای سختی را در پیش خواهد داشت