20/05/2024

نگارش از یورونیوز فارسی

تاریخ انتشار ۱۶/۰۴/۲۰۲۴ – ۱۹:۳۱

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه از همه طرف‌های خاورمیانه خواست از اقدامی که منجر به یک رویارویی جدید می‌شود، خودداری کنند.

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر، پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه از همه طرف‌های خاورمیانه خواست از اقدامی که منجر به یک رویارویی جدید بشود، خودداری کنند.

این نخستین اظهار نظر رئيس جمهوری روسیه از زمان حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل به شمار می‌رود. او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش علت اصلی بی‌ثباتی کنونی در خاورمیانه را درگیری‌های حل نشده بین فلسطینی‌ها و اسرائيل دانست. 

رئيس جمهوری روسیه که این صحبت‌ها را در یک سخنرانی بیان می‌کرد همچنین ابراز امیدواری کرد که همه طرف‌ها از خود خویشتنداری معقول نشان دهند و از پیش آمدن دور جدیدی از رویارویی مملو از عواقب فاجعه‌بار برای کل منطقه جلوگیری نمایند. 

ایران اواخر روز شنبه در تلافی حمله اسرائيل به کنسولگری این کشور در دمشق که در آن هفت افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شدند، حملات پهپادی و موشکی گسترده‌ای را علیه اسرائيل انجام داد و نگرانی‌ها از شدت‌گیری تنش‌ها در منطقه را به اوج رساند. 

از زمان حمله روسیه به اوکراین، روابط میان تهران و مسکو نزدیک‌تر شده و ارسال پهپادهای ایرانی برای ارتش مسکو موجب شده تا دو طرف مناسبات گرم‌تری با یکدیگر داشته باشند. 

این اظهارات پوتین در حالی مطرح می‌شود که روسای جمهوری ایران و روسیه امروز با یکدیگر گفتگوی تلفنی داشتند. کرملین در این خصوص گفته که ابراهیم رئیسی در این تماس تلفنی خاطرنشان کرده که اقدامات ایران اجباری و محدود بوده است. وی در عین حال بر بی علاقگی تهران به تشدید بیشتر تنش‌ها تاکید کرده است. 

تهران روایتی کمی متفاوت از این تماس تلفنی ارائه کرده و رسانه‌های دولتی ایران به نقل از رئيسی اعلام کردند که ایران شدیدتر، گسترده تر و دردناک تر از هر زمان دیگری به هر اقدامی علیه منافع خود پاسخ خواهد داد.

رسانه دولتی ایران به نقل از پوتین، واکنش تهران به اسرائیل را بهترین راه برای «مجازات متجاوز و مظهر خرد رهبران ایران» توصیف کردند اما کرملین در این خصوص گزارشی منتشر نکرده است. 

کرملین درباره تماس با رئیسی تنها به بیان این نکته بسنده کرده هر دو طرف در این گفتگو اعلام کردند که علت اصلی رویدادهای جاری در خاورمیانه، مناقشه حل نشده فلسطین و اسرائیل است.