25/05/2024

نخست‌وزیر قطر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در دوحه با همتای رومانیایی خود مارسل چیولاکو، گفت که مذاکرات برای توافق آتش‌بس بین اسرائیل و حماس در بن بست قرار دارد.

نتشر شده در: 17/04/2024 – 17:51

۳ دقیقه

توسط:عزیز احمد فرد|صدای زنان

حملۀ ایران به اسرائیل کمتر از دو هفته پس از آن صورت گرفت که حمله منسوب به اسرائیل در سوریه باعث کشته شدن دو ژنرال ایرانی در ساختمان کنسولگری ایران شد. منطقه در حال آماده شدن برای مقابله با تلافی احتمالی اسرائیل پس از حمله آخر هفته ایران است.

نخست وزیر قطر گفت : ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که تشدید را کاهش دهند و از سقوط منطقه به چرخه جدیدی از درگیری جلوگیری کنند.

ایران در واکنش به حمله آشکار اسرائیل به سفارت ایران در سوریه در اول آوریل که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله دو ژنرال ایرانی شد، در آخر هفته صدها موشک و پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرد. اسراییل با کمک آمریکا، بریتانیا، اردن همسایه و کشورهای دیگر توانست تقریبا تمامی موشک ها و پهپادها را رهگیری کند.

تنش ها در منطقه از زمان آغاز آخرین جنگ بین اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر افزایش یافته است، زمانی که حماس و جهاد اسلامی، دو گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، یک حمله برون مرزی انجام دادند که به کشته شدن ۱۲۰۰ نفر در اسرائیل و ربودن ۲۵۰ نفر دیگر منجر شد. به گفته مقامات بهداشتی محلی، اسرائیل با حمله ای به غزه که خسارات گسترده ای به بار آورد و بیش از ۳۳۸۰۰ نفر را کشت، پاسخ داد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر گفت: آنچه برای همه روشن است این است که منطقه در حال حاضر شرایط حساسی را پشت سر می گذارد. ما در روزهای اخیر تشدید تنش ها را به گونه ای متفاوت مشاهده کرده ایم. ما از همه طرف ها می خواهیم که تشدید را کاهش دهند و از قرار گرفتن منطقه در چرخه جدیدی از درگیری ها جلوگیری کنند.

وی افزود: در مورد پرونده مذاکرات، من به نخست وزیر (رومانی) از پیشرفت این مذاکرات اطلاع دادم، متاسفانه مذاکرات بین حرکت رو به جلو و زمین خوردن است. در این مرحله برخی از فاز حساس را پشت سر می گذاریم و به همان اندازه تلاش می کنیم. تا آنجا که ممکن است به رفع این لغزش ها بپردازیم تا به جلو حرکت کنیم، به این رنج مردم غزه پایان دهیم و در عین حال آزادی گروگان ها را تضمین کنیم. با این حال، ادامه سیاست تنبیه جمعی اسرائیل در قبال مردم فلسطین در غزه نیز صحیح نیست و تشدید تنش در کرانه باختری هر روز در حال افزایش است که ممکن است بر اوضاع منطقه تأثیر بگذارد. ما نسبت به گسترش درگیری ها هشدار دادیم.

مارسل چیولاکو، نخست وزیر رومانی:

من به جناب عالی ابلاغ کردم که رومانی آماده است به تلاش های منطقه ای و بین المللی بپیوندد تا بخشی از راه حل سازنده ای باشد که از تشدید درگیری در خاورمیانه جلوگیری کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنیدآبونه شوید

درین حال نتانیاهو می گوید اسرائیل هر کاری که لازم باشد برای دفاع از خود انجام خواهد داد

از یک سو، رئیس‌جمهور ایران هشدار داده است که «کوچک‌ترین تهاجم» توسط اسرائیل واکنشی «گسترده و خشن» را در پی خواهد داشت، از سوی دیگر، علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران تهدید کدره است که  «تلافی علیه هرگونه ابتکار اسرائیل ممکن است در چند ثانیه رخ دهد نه چند ساعت»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه گفت که از حمایت بین المللی برای دفاع از اسرائیل در برابر حمله ایران در این هفته قدردانی می کند، اما گفت که کشورش «تصمیمات خود را خواهد گرفت».

غربی ها اسرائیل را دعوت به خویشتن داری میکنند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم تایید میکند : « من اکنون از دیدار با وزرای خارجه بریتانیا و آلمان بازگشته ام. دیروز با ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا صحبت کردم، به زودی با رهبران دیگر صحبت خواهم کرد. من از حمایت دوستانمان در دفاع از اسرائیل تشکر می کنم و حمایت خود را در گفتار و عمل اعلام می کنم. »

ولی او هم در نهایت تهدید کرده میگوید : آنها (رهبران جهان) همچنین انواع پیشنهادات و توصیه ها را دارند. من از آن قدردانی می‌کنم، اما می‌خواهم به صراحت بگویم که ما تصمیمات خود را خواهیم گرفت و دولت اسرائیل هر کاری که لازم باشد برای دفاع از خود انجام خواهد داد. »