19/06/2024

ماجرای بازگشت پهپادهای ایرانی از اقیانوس هند به‌دنبال ناکامی پهپاد ترکیه در عملیات شناسایی

ماجرای بازگشت پهپادهای ایرانی از اقیانوس هند به‌دنبال ناکامی پهپاد ترکیه در عملیات شناسایی

ستاد کل نیروهای مسلح از اعلام همکاری و همدردی کشورهای همسایه و دوست در رابطه با حادثه بالگرد ریاست جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد.

به گزارش ایسنا، مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه وقوع حادثه از یک سو و حضور پهپاد های پیشرفته ایرانی مجهز به رادار سار( پهپاد هایی که قادر به تشخیص و کنترل نقاط در زیر ابرهای فشرده هستند) برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن ها با محله سقوط بالگرد از سوی دیگر، باعث گردید نیروهای امدادی اعم از نیروهای مسلح، هلال احمر، نیروهای مردمی و محلی ناگزیر از راه های زمینی عملیات جستجو را بلافاصله آغاز نمایند که به دلیل شرایط سخت جوی و جغرافیایی این عملیات به شب کشیده شد. در چنین شرایطی پس از اعلام همکاری کشورهای همسایه و دوست با همکاری نزدیک ترین کشور یعنی ترکیه موافقت گردید. این کشور پهپاد مجهز به دوربین های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام نمود لیکن با وجود تلاش مداوم به دلیل نداشتن تجهیزات تشخیص و کنترل نقاط زیرابر موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نگردید (نقاط با فاصله چند کیلومتری از محل سانحه اعلام می شد) که در نهایت این پهپاد به کشور ترکیه بازگشت.

در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح، بازگردانده شده از شمال اقیانوس هند کشف گردید.

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح بر خود لازم می‌داند مجددا از همه تلاش ها و همکاری ها و همدردی کلیه کشورها علی الخصوص از اهتمام کشور های روسیه، چین و به ویژه کشور دوست ترکیه تشکر و قدردانی نماید.

انتهای پیام