25/05/2024

جنگ برای شهروندان بجز ویرانی و بیماری و دربدری سود دیگری ندارد. ارتش های جهان اما جنگ را طبق یک سری برنامه ریزی های از پیش طراحی شده پیش می برند.

برای حمله نظامی ( زدن سرمار – جمهوری اسلامی) نخست باید سنگربندی ها در عمق اسراتژیک را منفعل کرد. این امر فعلا در نوار مرزی با لبنان، یمن، و نوار غزه در حال انجام است. اما کافی نیست. جمهوری اسلامی، از طوفان الاقصی، عملا و مستقیما وارد درگیری نشده است و بقولی هنوز به طرف «طعمه» خیز برنداشته است.
زدن کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه، توسط اسرائیل، «بیا بیا»ی دیگریست که جمهوری اسلامی مجبور است به آن پاسخ درخور بدهد، در غیر اینصورت زیر فشار مضاعف در داخل خواهد رفت، اما در حال مزه مزه کردن و توازن مضرات و منافع برخورد درخور «انتقامجویانه» است.

اما طراحان جنگ کلاسیک با «سرمار» نمی توانند در انتظار نشسته و ببینند که کی و در چه حد و شدتی جمهوری اسلامی «انتقام» خواهد گرفت. بنا به طرح، کشورهای تاریخی در خاورمیانه با خاک یکسان شده اند – از افغانستان و عراق و یمن تا سوریه و لیبی بر اثر بمباران های بی امان، هویت زدایی فرهنگی شده اند. تاریخ در حال نوشته شدن به نفع سودجویان است. ایران هم باید هویت زدایی تاریخی بشود. باید کلیه آثار تاریخی از تخت جمشید و …. تا معبد آناهیتا با خاک یکسان بشوند. به همین خاطر هرکس که خواهان حمله نظامی به ایران است نه ایرانیست و نه ایران دوست است.

اما تا به آنجاییکه به طراح برمیگردد، طرح باید پیش برود، و باید طبق زمانبندی های از پیش طراحی شده هم پیش برود. این را در فحوای گزارشات خبری می شود دید.

شرکت هواپیمایی لوفتهانزا (آلمان) اولین گام را برمی دارد، و اعلام میکند که تا آخر هفته پرواز های خود در آسمان ایران را متوقف می کند (یک هفته مهلت می دهد). جمهوری اسلامی فورا اعلام می کند که این تصمیم هیچ ربطی به «انتقام جویی» ندارد و تصمیمی مدیریتی است –  همین دیشب یک پرواز لوفتهانزا از آسمان «امن» ایران اسلامی عبور کرد.

گام دوم را دول روسیه، آمریکا و بریتانیا برمی دارند. این کشورها به شهروندان خود هشدار می دهند که از سفر به بخش هایی از اسرائیل سفر نکنند، و این بخشها را هم نام می برند. نقش موزیانه روسیه نباید از انظار دور بماند. روسیه ترجیح می دهد که در یک معامله قرن، ایران با خاک یکسان شود، و در ازای آن کریمه و بخشهایی از اکراین زیر سلطه روسیه بماند، و این جنگ فرسایش در اوکراین به پایان برسد.

از سوی دیگر، وزرای خارجه چندین کشور با امیرعبداللهیان تماس گرفته و علیه هر «انتقام جویی» هشدار می دهند. آمریکا در پیامهای مختلف از برخی از کشورها می خواهد که با ایران تماس گرفته و جمهوری اسلامی را از خر شیطان پایین بیاورند. امیرعبداللهیان در سفر خود به عمان (میانجی بین آمریکا و جمهوری اسلامی) مشخص می کند که عملیات «انتقامجویی» محدود و کم تنش خواهد بود. بی بی – اسرائیل که به دنبال ادامه جنگ است، به جمهوری اسلامی هشدار می دهد که «بزنی میخوری».

جمهوری اسلامی برای آرام کردن جوّ، بنا به گزارش اسکای نیوز، آمریکا را از طرح «انتقامجویی» مطلع می کند، و گویی قرار است سناریو عین الاسد دوم پیاده شود. بنا به این طرح، جمهوری اسلامی به پایگاهی متروکه حمله کند، کسی آسیب نبیند اما پیش همکسوتی های خودش در داخل کشور هم سرافکنده نشود.

درعین حال، ارتش ها برای مدتی نامحدود نمی توانند در حال آماده باش نگاه داشته شوند –  پرسنل ارتش به لحاظ روانی خسته و دچار ترومای جنگی می شود. به همین منظور رسانه های غربی، از قول «منابع آگاه» جمهوری اسلامی را تحت فشار رسانه ای قرار داده و دائما گزارش می کنند که این حمله این هفته رخ خواهد داد. این گزارشات یک پیام بیشتر ندارد. برای پیشبرد طرح های جنگ فرسایشی روی میز، زمانبندی مهم است و جمهوری اسلامی نمی تواند و نباید بیشتر از این که هست، زمانبندی را به تعویق بیندازد – «الان بزن یا اصلا».

برای مطالعه بیشتر بریده ای از گزارشات را در زیر آورده ام.

شاد باشید

علی ناظر
24 فرودین 1403
12 آوریل 2024

FCDO:

FT:

The Guardian:

SkyNews:

BBC