18/05/2024

نیویورک تایمز میگوید دو مقام اسراییلی در گفتگو با این روزنامه، حمله کشورشان به ایران که در هشتاد و پنجمین سالگرد تولد علی خامنه ای صورت گرفته است را تایید کرده‌اند. دو مقام آمریکایی نیز امروز در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس این کشور تایید کردند که یک موشک اسرائیلی به ایران اصابت کرده و این حمله به دنبال حمله انتقام جویانه پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور قول داده بود به آن پاسخ دهد صورت گرفته است.

نتشر شده در: 19/04/2024 – 11:25

توسط:ار.اف.ایدنبال کنید

آسوشیتدپرس هم از فعالیت پدافندهای هوایی ایران در اوایل صبح امروز در یک پایگاه هوایی بزرگ و یک سایت هسته‌ای در نزدیکی اصفهان سخن گفته است.

هنوز هیچ یک از مقامات ایرانی مستقیماً احتمال حمله اسرائیل را تایید نکرده و تنها از فعال شدن پدافندهای هوایی و رهگیری “شی مشکوک” بر فراز اصفهان سخن میگویند. ارتش اسرائیل نیز تا این لحظه در این باره اظهار نظر نکرده است. 

به گزارش ایرنا، حوالی ساعت ۴ بامداد امروز، پدافند هوایی پایگاه هشتم شکاری اصفهان برای رهگیری به کار افتاد که صدای آن از سمت شمال شرق اصفهان شنیده شد. خبرگزاری دولتی ایران از قول سیاوش میهن‌دوست، از فرماندهان ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در اصفهان، نوشت که انفجاری که صدای آن به گوش رسیده، “هیچ خسارت و حادثه‌ای” در بر نداشته است.

میزان، خبرگزاری وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز با اشاره به سخنان عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران درباره شنیده شدن صدای انفجار در اصفهان، انفجار صبح امروز در آسمان این شهر را مربوط به شلیک سامانه‌های پدافند ضد هوایی به یک “شیء مشکوک” دانسته و اعلام کرد که این واقعه “هیچ خسارتی در پی نداشته است”.

تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه، با انتشار گزارشی از اطراف پایگاه شکاری و فرودگاه اصفهان، اعلام کرد که هم اکنون “امنیت کامل” در محل برقرار بوده و “هیچ خبری از انفجار در پایگاه شکاری وجود ندارد و تمام ادعاهای رسانه‌های معاند کذب بوده و تردد در فرودگاه و اطرف پایگاه هشتم شکاری برقرار است”.

تاسیساتی  که امروز در اصفهان هدف قرار گرفت دارای سه رآکتور کوچک تحقیقاتی چینی و همچنین مدیریت تولید سوخت و سایر فعالیت‌ها برای برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران است. اصفهان همچنین محل استقرار سایت های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران از جمله سایت زیرزمینی غنی سازی نطنز است که پیش از این بارها هدف حملات خرابکارانه منتسب به اسرائیل قرار گرفته است.