25/05/2024

خبر فوری. گزارش‌ها از کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

حمله اسرائیل به مجاورت سفارت ایران در سوریه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار ۰۱/۰۴/۲۰۲۴ – ۱۷:۲۰•به روز شده در ۱۸:۳۵
گزارش‌ها از سوریه حاکی است که یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران در حمله‌ای منتسب به اسرائیل به ساختمانی در کنار ساختمان سفارت ایران در دمشق کشته شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که رویدادهای این کشور را رصد می‌کند گزارش داده است که در این حمله شش نفر کشته شده‌اند. رسانه‌های دولتی سوریه نیز از حمله به نزدیکی سفارت ایران در محله مزه دمشق خبر داده‌اند.

تصاویر منتشرشده از محل حادثه برخاستن دود و خاکستر از ساختمانی در کنار سفارت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که ساختمانی که ضمیمه مجموعه سفارت و ساختمان کنسولگری ایران در دمشق است در حمله موشکی اسرائیل تخریب شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی امنیتی در لبنان گزارش داد که محمدرضا زاهدی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در حمله اسرائیل کشته شد. خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز خبر کشته شدن محمدرضا زاهدی را تائید کرده است.

این خبرگزاری از «حمله اسرائیل به بخش کنسولی» سفارت ایران در دمشق سخن گفته است.

از محمدرضا زاهدی چه می‌دانیم؟
محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران بود که سابقه فرماندهی نیروهای زمینی و هوایی سپاه را داشت. نام محمدرضا زاهدی در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی دیده می‌شود.

برخی رسانه‌ها از او به عنوان مسئول عملیات سپاه در سوریه و لبنان یاد کرده‌اند. او عالی‌رتبه‌ترین فرمانده سپاه است که در جریان حملات اسرائیل به سوریه کشته می‌شود.

برخی گزارش‌ها حاکی است که حمله اسرائیل همزمان با برگزاری جلسه‌ای بین مقام‌های ایرانی و مسئولان جنبش جهاد اسلامی فلسطین صورت گرفت.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که اسرائیل با شلیک چند موشک ساختمانی در مجاور سفارت ایران را مورد حمله قرار داده و طبقه اول این ساختمان مقر سر کنسولگری ایران است.

به گزارش رسانه‌های ایران به حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه در جریان حمله روز دوشنبه آسیبی نرسیده است. او چند ساعت پس از حمله موشکی روز دوشنبه تعداد کشته شدگان را «بین پنج تا هفت نفر» عنوان کرد. او گفت که «شماری از همکاران سفارت و مستشاران نظامی» در این حمله کشته شده‌اند که اسامی آنها بعدا اعلام خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در آمار اولیه خود تعداد کشته شدگان را «پنج نفر» و شمار مجروحان را «۱۲ نفر» ذکر کرده است. تسنیم به نقل از برخی منابع از کشته شدن «حاجی رحیمی» معاون محمدرضا زاهدی نیز خبر داده است.

وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کار خارج کردن اجساد کشته شدگان از زیر آوار، رسیدگی به مجروحان و آواربرداری در محل حادثه ادامه دارد.

این خبر به روزرسانی می‌شود.