19/06/2024

شش زندانی برای اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳: شش زندانی ازجمله یک  کودک-مجرم به نام عارف رسولی  که گفته می‌شود در سن ۱۷ سالگی مرتکب «قتل عمد»‌ شده، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی شیراز (عادل‌آباد) منتقل شدند.

سازمان حقوق بشر ایران از جامعه‌جهانی و کشورهایی که با جمهوری‌اسلامی رابطه دیپلماتیک دارند، می‌خواهد تا با استفاده از تمام کانال‌های ممکن برای توقف این اعدام‌ها و بخصوص اعدام عارف رسولی تلاش کنند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران گفت: «واکنش جامعه‌جهانی می‌تواند از اعدام عارف رسولی و سایر زندانیان جلوگیری کند. اعدام کودک-مجرمان  نقض فاحش قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌هایی است که ایران آنها را امضاء کرده. جامعه جهانی نباید ادامه اعدام کودک-مجرمان را برتابد.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ماه، شش زندانی ازجمله یک تن که گفته می‌شود کودک-مجرم بوده است، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی شیراز منتقل شدند.

این کودک-مجرم که هویتش عارف رسولی احراز شده، به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده است.

یک منبع مطلع درخصوص عارف رسولی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «او متولد ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ است و در زمان وقوع جرم انتسابی ۱۷ سال سن داشته است.»

سازمان حقوق بشر ایران تا لحظه تنظیم این گزارش مدارک موید کودک-مجرم بودن عارف رسولی را رویت نکرده است. تلاش برای تعیین سن دقیق او در زمان ارتکاب جرم انتسابی ادامه دارد.

علاوه بر او، پنج زندانی دیگر که دو تن از ایشان با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و سه تن دیگر با اتهام «قتل عمد» به اعدام و یا قصاص نفس محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. انتظار می‌رود حکم این شش زندانی طی روزهای آینده در این زندان به اجرا درآید.

یکی از زندانیان به‌نام مرتضی شیرمحمدی که از دو سال پیش به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده، درپی پخش کردن شیرینی و بستنی پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط هلیکوپتر، ۸ روز پیش به سلول انفرادی منتقل شده و به نظر می‌رسد پخش شیرینی عاملی برای جلو انداختن اجرای حکم اعدام وی بوده است.

ایران یکی از معدود کشورهایی‌ست که کودک-مجرمان را به مرگ محکوم می‌کند و بیش از تمام کشورهای دیگر، مجازات اعدام را برای نوجوانان اجرا می‌کند.

طبق آمار سازمان حقوق بشر ایران، از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون دست‌کم ۷۰ کودک-مجرم در ایران اعدام شده‌اند.

پیمان‌نامه حقوق کودک به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و حبس ابد غیر قابل تخفیف نباید در مورد کودکان اعمال شود. با این حال، جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۲ با حق تحفظ «مغایر نبودن با احکام شرع و قوانین داخلی» این پیمان‌نامه را امضا کرد.