19/06/2024

24 مه

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری حکم آروین قهرمانی و سایر شهروندانی‌ست که در خطر اجرای حکم اعدام هستند. این سازمان همچنین خواستار بررسی پرونده او در یک روند قضایی شفاف و مشخص است

سازمان حقوق بشر ایران؛ جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳: درخواست اعاده دادرسی آروین قهرمانی، جوان یهودی ایرانی که به اتهام قتل عمد محکوم به قصاص نفس (اعدام) شده است، در دیوان عالی کشور رد شد. بنا بر این، آروین اکنون هر لحظه در خطر جدی اجرای حکم قرار دارد. نزدیکان آروین قهرمانی می‌‌‌گویند در پرونده او به‌طور عامدانه مواردی نادیده گرفته شده و کمک آروین به فرد مضروب برای انتقال به بیمارستان و تلاش برای نجات جان او در دادنامه قید نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری حکم آروین قهرمانی و سایر شهروندانی‌ست که در خطر اجرای حکم اعدام هستند. این سازمان همچنین خواستار بررسی پرونده او در یک روند قضایی شفاف و مشخص است.

آروین قهرمانی، شهروند یهودی ایرانی که در ۱۸ سالگی به اتهام «قتل عمد» در یک نزاع دسته‌جمعی خیابانی به اعدام محکوم شده، در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. بنا بر اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، درخواست اعاده دادرسی آروین بدون رسیدگی جدی رد شد و بسیاری از وقایع در زمان ایراد جراحت منجر به قتل، نادیده گرفته شدند. نزدیکان آروین به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که به دلایل نامعلومی وکیل تسخیری دفاع موثری از آروین نکرده بود و مساله دفاع مشروع به‌طور جدی در پرونده طرح نشد.

این منبع نزدیک به خانواده گفت که آروین وقتی با سلاح سرد مورد حمله مقتول قرار گرفت سلاح را از دست او گرفت و از خود دفاع کرد. بعد از مجروح‌شدن آن فرد نیز تلاش کرد تا جان او را نجات دهد ولی کمک‌های پزشکی دیر به مقتول رسید.

مادر آروین قهرمانی در طی یک فایل صوتی که یک نسخه از آن در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته، از همه مردم خواست تا برای نجات آرمین دعا کنند.

روز ۲۶ اردیبهشت ماه سازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که در ۲۸ روز گذشته دست‌کم ۱۰۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

محمود امیری‌مقدم، در این خصوص گفته بود: «سکوت جامعه جهانی در قبال اعدام بیش از ۱۰۳ نفر در چهار هفته گذشته غیر قابل قبول است و باید پایان یابد.»