18/05/2024

اخبار مرتبط

شماری از کارخانه‌داران ذوب‌ آهن از امارت اسلامی می‌خواهند که یکی از معادن آهن را به آنان واگذار کند.

آنان می‌گویند که هم‌اکنون نیازهای کشور را از آهن‌آلات داغمه‌یی تامین می‌کنند و این مسأله آنان را دچار چالش کرده است.

حاجی گل اسدی صنعت‌کار گفت: «مشکل عمده ما کم‌بود مواد خام و کم‌بود برق است.»

رحیم‌الله مایار صنعت‌کار دیگر گفت: «از وزیر معادن و پترولیم تقاضای ما این است که برای ما یکی از معادن را مثلا یک قسمتی از معدن حاجی‌گگ را واگذار کند، ما در یک تا دو سال از سنگ آهن به آهن اسفنجی تغییر می‌دهیم.»

اتحادیه کارخانه‌های ذوب فولاد نیز می‌گوید که در حال حاضر ۴۲ کارخانه ذوب فولاد در کشور فعال هستند و در این بخش بیش از ۵۰۰ میلیون دالر نیز سرمایه‌گذاری شده است.

عبدالنصیر رشتیا رییس اجرایی اتحادیه کارخانه های ذوب آهن گفت: «در مجموع بیش از ۵۰۰ میلیون دالر در سکتور فولاد سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و برای ۲۰هزار نفر هم به شکل مستقیم زمینه کار فراهم کرده‌ایم.»

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که در آینده نزدیک معادن آهن ولایت پنجشیر را به داوطلبی می‌گذارد و برای برنده شدن شرکت‌های داخلی امتیازهایی را نیز در نظر خواهد گرفت.

همایون افغان سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم گفت: «معدن آهن نقره خانه‌ی پنجشیر را به اعلان سپرده‌ایم و تمام تاجران می‌توانند طبق اصول و شرایط ما یک پروپوزال خوب ارایه کنند و امکان دارد که بر اساس اصول معدن پنجشیر به آن‌ها سپرده شود.»

خان جان الکوزی عضو هیأت رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «ما امیدوار هستیم که این معدن به فابریکه‌ها داده شود. و فابریکه‌ها بگونه متحدانه اگر فعال باشند، اما این مسئله به یک سرمایه زیاد نیازمند است. سرمایه تاجران باید دیده شود حساب بانکی شان باید دیده شود و جلب شود.»

بر بنیاد اطلاعات وزارت معادن و پترولیم، این وزارت چهار معدن آهن در ولایت هرات را به شرکت‌هایی خارجی با شرکای داخلی شان واگذار کرده است که ارزش این معادن پنج میلیارد و ۵۷۰ میلیون دالر برآورد شده است.