25/05/2024

دو زندانی در زندان قزلحصار کرج اعدام شدند

خبر اختصاصی
تاریخ : ۱۴۰۲/۱۲/۲۱
کد خبر : 021221117
چاپ خبر

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه بیست و یکم اسفندماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان قزلحصار کرج به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه بیست و یکم اسفند ۱۴۰۲، دو زندانی در زندان قزلحصار کرج اعدام شدند.

هویت این زندانیان که تبعه کشور افغانستان هستند، “نورمحمد تاجیک و عبدالباسط (نام خانوادگی نامشخص)” توسط هرانا احراز شده است.
این زندانیان پیشتر از بابت اتهام قتل بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

روز شنبه نوزدهم اسفندماه، هرانا طی گزارشی از انتقال این دو زندانی به سلول های انفرادی برای اجرای حکم اعدام آنها خبر داده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام ۷ نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی این تاریخ، ۱۶۳ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از این میزان ۵ نفر به اعدام در ملا عام محکوم شدند. به طور مشخص، تعداد اعدام شدگان در استان همدان نیز در این دوره افزایش یافته است.

دو زندانی در زندان قزلحصار کرج اعدام شدند