18/05/2024

تحریم‌های اقتصادی ایران و روسیه این دو کشور را به سمت معامله/تجارت بیشتر با یکدیگر و چین وادار کرد. بسیاری کشورهای دیگر نیز هشدار را دریافت کردند و آنها نیز در روابط تجاری خارجی خود تغییراتی بیش یا کم ایجاد کرده‌اند.

توسعه تجارت میان بلوک خارج از غرب مسیحی-صهیونیستی، به کجا خواهد کشید؟

پاسخ پیچیده نیست؛ بلوک شرق از جنبه تعداد نفرات بیشتر از نصف جمعیت جهان است و این یعنی یک بازار بسیار بزرگ؛ در مقابل غرب مسیحی-صهیونیستی از نظر تعداد جمعیت و گستردگی سرزمینی قابل مقایسه با آن نیست.

صادرات نفت ایران به چین و پس از آن روسیه به چین نشان داد که شرق رویهم و متحد می‌تواند بازارهای خود را کاملا بچرخاند، اما اینکار برای غرب ممکن نیست!

نکته اینجاست:

ایران، روسیه و قطر بیشترین گاز دنیا را در اختیار دارند.

بلوک روسیه، خود روسیه، قزاقستان و نيجر بیشترین اورانیم جهان را دارند.

بلوک شرق بیشترین نفت جهان را دارند.

سهم چین در لیتیوم و تولید باطری‌های لیتیومی بسیار بالاست.

یعنی بیشترین مواد تولید کننده انرژی در جهان در دست بلوک شرق است.

در کنار آن بلوک شرق به اندازه کافی تولیدات مواد خوراکی را دارد. همچنین چین یک تنه تولیدات صنعتی زیادی دارد که با جمع سایر کشورهای بلوک شرق، بیشترین تولیدات جهان را دارند.

پس؛ اگر بلوک شرق بخواهد غرب را تحریم بکند آنها بیشتر از یک ماه (تا پایان یافتن ذخایر استراتژیک) دوام نمی‌آورند. اما غرب سال‌هاست حتی در تحریم تنها یک کشور (ایران) موفق نبوده؛ تحریم‌های روسیه نیز نتیجه برعکس داده یعنی اقتصاد روسیه تقویت و اروپا تضعیف شده است.

اشاره!

چندین سال پیش نوشتم:

در این زمان ایران نمی‌تواند از جنبه مالی خطری برای آمریکا باشد ولی از زاویه نظامی شانسی دارد. ایران این راه را رفت. چند سال پیش دوباره نوشتم اکنون ایران با توجه به نیروهای حامی در کشورهای اطراف، به قدرت تبدیل شده است. پس از آن با اتحاد با روسیه و چین نوشتم اکنون اینها رویهم به قدرت جهانی تبدیل شده‌اند که می‌توانند به قدرت برتر تبدیل شوند ولی آن‌چه بزرگترین سد در این مسیر بود و اکنون ضعیف شده‌، خائنین درون ایران (طرفداران غرب) بود که هنوز در این مسیر حرکت می‌کنند. آخرین تلاش آنها در سال ۱۴۰۱ و شلوغی‌ها با شعارهای مردم فریب بود.

اتحادیه نظامی شرق!

از دو سه هفته پیش در رسانه‌های غرب رسما به لیست اتحاد ایران، چین و روسیه، نام کره شمالی نیز افزوده شده است.

کشور بلاروس (روسیه سپید) رسما به اتحاد نظامی با روسیه پیوسته است.

در لیست نامزدهای ورود به این اتحادیه شرقی می‌توان کشورهای ونزویلا، نیکاراگویه، الجزایر، پاکستان، افغانستان، قزاقستان (کشورهای اتحادیه شانگهای) و اتحادیه بریکس، همچنین عراق، سوریه و چندین کشور آفریقایی و … را دید.

اگر این کشورها (در ابتدا همان چند کشور متحد اول لیست حتی بدون چین که میتواند تاکتیک باشد و چین حامی مالی بماند) پیمانی نظامی همانند ناتو امضا بکنند آنگاه خطر جنگ از روی جهان برداشته می‌شود.

و البته داد و فریاد شرکت‌های اسلحه سازی خصوصی که در غرب (و نه در شرق) هستند را بلند خواهد کرد. و آنها برای فروش سلاح و کسب پول (پول) دست به هر اقدامی برای ایجاد جنگ خواهند زد.

سلاحی به نام کنترل علوم پیشرفته!

غرب هنوز بر بانک‌های بین‌المللی و ارز (دلار) و همچنین علم و تکنیک برجهان سلطه دارد. قدرت کنترل مالی غرب که در آمریکا و بیشتر در کنترل یهودیان صهیونیست خلاصه می‌شود به سرعت در حال سقوط است و هر لحظه ممکن است کشورهای اتحادیه‌های شرقی با اعلان یک ارز جدید همه آن قدرت را به پایین بکشند.

اما کنترل آمریکا بر اینترنت و تولیدات کامپیوتری مشکل بزرگتری است. این نیرویی جدید در معادلات قدرت جهان است.

قدرت نظامی آمریکا دیگر چیز ترسناکی نیست که با توسل به آن دیگران را مجبور به عقب نشینی می‌کرد. آمریکا با جنگ‌های فرسایشی در عراق و مخصوصا افغانستان قدرت نظامی‌اش برباد رفت و با از میان رفتن آن یک پای خود را از دست داد که در نتیجه پای دیگر اقتصادی‌اش هم در حال قطع شدن است. یک دست او همین قدرت تکنیکی است که آن نیز در خطر هست. نکته مهم آنست که اگر بلوک شرق نیز متحدا وارد عرصه علوم پیشرفته بشوند و با اتحادی گسترده سیستم‌های خودشان در علوم پیشرفته را ایجاد کرده و در میان خودشان بپذیرند و به کار ببندند (همانند آنچه که چین با امثال “وی چات” ، “تیک توک” و… به راه انداخته)، اپراتیو سیستم ها و … و سویف و … را به راه بیندازند؛ در نتیجه به‌ واسطه گستردگی سرزمینی و جمعیتی شرق (غیر مذهبی)، که اتحادهایشان نیز برپایه سلطه طلبی یک گروه خاص اندک سرمایه دار وابسته مذهبی (همانند غرب) نیست، در مدت یکی دو دهه می‌توانند جهان را عوض بکنند.

ولی برای ادامه راه نیازمند یک فلسفه/فکر انسانی قوی و منسجم و منطقی هستند که قابلیت انعطاف پذیری و تطبیق با شرایط تغییر یابنده دائمی جهان را داشته باشد، و آن را هم من ارائه داده‌ام که باید از آن پیروی بکنند؛ وگرنه شکل جدیدی که ایجاد می‌شود آن نیز به زودی شکست خواهد خورد.

آمریکا و غرب اختیار عقل خود را از دست داده‌اند؛ آنها استراتژی درست، واقعی و معقول ندارند در نتیجه کارهایی می‌کنند که بیشتر به ضرر خودشان است و متقابلا شرق را در مسیر صحیح اتحاد و توسعه همه جانبه هل می‌دهند.

سال‌ها پیش نوشتم:

ایران می‌تواند جهان را متحول بکند.

و اکنون این تحول قابل دیدن است و به زودی قابل دسترسی.

۹ مای ۲۰۲۴

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

اپسالا – سوید

فیلسوف صاحب مکتب

م. ح. بایگان