25/05/2024

واکنش‌های چهره‌های سیاسی و نظامی به حمله موشکی اسرائیل به کنسولگری ایران

رمزگشایی از «قمارِ خطرناک» اسرائیل در حمله به کنسولگری ایران /یک پاسخ مناسب، بازدارنده و پشیمان کننده+جدول

رمزگشایی از «قمارِ خطرناک» اسرائیل در حمله به کنسولگری ایران /یک پاسخ مناسب، بازدارنده و پشیمان کننده+جدول

حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق با موجی از واکنش‌های چهره‌های نظامی و سیاسی همراه شد و ضمن ارائه پیام تسلیت، به واکاوی هدف اسرائیل از این حمله پرداختند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عصر روز دوشنبه (۱۳ فرودین ماه) بود که خبر حمله موشکی به دمشق منتشر شد، حمله ای که در آن کنسولگری ایران هدف قرار گرفته بود. در نتیجه این حمله سردار سرتیپ پاسدار محمد رضا زاهدی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران، معاون و دیگر همراهان او در حمله جنگنده های اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق به شهادت رسیدند.

هدف اسرائیل از حمله به کنسولگری ایران

اما حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری با موجی از واکنش‌های چهره‌های نظامی و سیاسی همراه شد و ضمن ارائه پیام تسلیت، به واکاوی هدف اسرائیل از این حمله پرداختند.

پیام مهم اما از سوی رهبر انقلاب صادر شدند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در پیامی تاکید کردند: «سردار زاهدی از دهه شصت در میدان‌های خطر و مجاهدت، چشم انتظار شهادت بود. آنها چیزی را از دست نداده و پاداش خود را دریافت کرده‌اند، ولی غم فقدان آنان برای ملت ایران به‌ویژه هرکه آنان را می‌شناخت سنگین است. رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد. آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد به حول و قوه‌ی الهی.»

حسن روحانی، رئیس جمهور سابق نیز با اشاره به هدف شوم اسرائیل، در پیام تسلیت خود تاکید کرد: «رژیم اسرائیل با این حمله درصدد هدف شوم گسترش دامنه جنگ در منطقه است که بی‌تردید با تدبیر مقام معظم رهبری خنثی خواهد شد و به فضل الهی، ثمره خون پاک این شهدای والامقام، تقویت اقتدار ایران و انعکاس حقانیت مقاومت و رسوایی هرچه بیشتر رژیم جنگ‌افروز و تروریستی اسرائیل خواهد شد.»

سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی رهبر انقلاب، نیز گفت: «رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی می‌داند به پایان رسیده است (سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مُنقَلَبٍ ینقَلِبونَ)؛ به این رژیم درّنده‌خو و دیوسیرت صهیونیستی و حامی و پشتیبان اصلی آن آمریکای جنگ‌افروز نیز باید یادآوری کرد مجازات پشیمان کننده دلاور مردان مقاومت اسلامی و میراث داران شهید سلیمانی و شهید زاهدی از این جنایت قطعی و اغماض ناپذیر است.»

قمار خطرناک اسرائیل

از سوی دیگر، برخی از چهره‌های سیاسی، ضمن محکومیت حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران، راهکارهایی را برای مقابله به اسرائیل بیان کردند. مانند جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس یازدهم، که در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تعلل، صبر و تأخیر در پاسخ قاطع و مشابه به حمله نظامی صهیونیست ها به خاک ایران، تحت هر عنوان، برابر است با ضربه سنگین به آبرو و عزت نام بزرگ ایران، پیشنهاد من هدف قرار دادن آشکارا و مستقیم یکی از مراکز دیپلماتیک صهیونیست ها در یکی از کشورهای منطقه، ترجیحا آذربایجان.»

منصور حقیقت پور، فعال سیاسی اصولگرا، نیز در گفتگو با خیرگزاری خبرآنلاین، بیان کرد: « اسرائیلی‌ها در روز روشن همه ضوابط و پرتکل‌های بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند و به یک مرکز سیاسی – دیپلماتیک جمهوری اسلامی حمله می‌کنند، نشان‌دهنده این است که اسرائیلی‌ها از ضرباتی که خوردند بسیار ناراحت و عصبانی هستند و این عصبانیت قطعاً باعث این می‌شود که اسرائیلی‌ها از تعادل خارج شوند و اقدامات خارج از تعادل انجام دهند، این اقدام صورت گرفته نیز خارج از تعادل است. لذا دنیا این اقدام را نخواهد پذیرفت ضمن اینکه این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است که به موقع و به جا بتواند پاسخ لازم به این حرکت اسرائیل را بدهد.»

رسانه شورایعالی امنیت ملی هم نوشت: «رژیم صهیونیستی با حمله به کنسولگری ایران در دمشق و به شهادت رساندن مستشاران نظامی کشورمان، دست به قمار خطرناکی زد. وجود انگیزه های بالای انتقام در ایران و موج محکومیت این اقدام از سوی کشورهای مختلف، نشان می دهد که همه چیز برای تأدیب سخت حاکمان شرور اسرائیل است.»

* اهم واکنش های سیاسی به حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران را در جدول زیر می خوانید؛

ردیفاسم/ سمتاظهارات
۱حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی* سردار رشید و فداکار اسلام، سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی، در کنار همرزم بزرگوارش سردار محمد هادی حاج رحیمی، با جنایت رژیم غاصب و منفور صهیونیست به شهادت رسیدند. سلام و رحمت خدا و اولیائش بر آنان و دیگر شهیدان این حادثه، و لعنت و نفرین بر سردمداران رژیم ظالم و متجاوز.* شهیدان ما از خداوند مهربان خود، نشان قبول مجاهدتِ درازمدت خود را دریافت کردند و هم‌اکنون در جمع اولیاء و صلحاء، متنعم به نِعَم الهی‌اند.* سردار زاهدی از دهه شصت در میدان‌های خطر و مجاهدت، چشم انتظار شهادت بود. آنها چیزی را از دست نداده و پاداش خود را دریافت کرده‌اند، ولی غم فقدان آنان برای ملت ایران به‌ویژه هرکه آنان را می‌شناخت سنگین است.* رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد. آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد به حول و قوه‌ی الهی.
۲ابراهیم رئیسی/ رئیس دولت سیزدهم* بار دیگر در جنایتی تروریستی و با نقض فاحش مقررات بین‌المللی، دستان پلید رژیم غاصب صهیونیستی به خون چند تن از سرداران و افسران کشورمان آغشته شد.* اقدام تجاوزکارانه و مذبوحانه رژیم صهیونیستی در حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، موجب به شهادت رسیدن سردار محمدرضا زاهدی و سردار محمدهادی حاجی رحیمی و ۵ تن از همراهان آنان شد. این سرداران مجاهد که از فرماندهان، رزمندگان و جانبازان دلیر دوران دفاع مقدس بودند، در کسوت مستشاری ارشد در دفاع از حرم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و در حراست از ارزش‌های بلند اسلامی و انسانی در سوریه حضور داشتند و سرافرازانه به کاروان شهیدان پیوستند.
۳حسن روحانی، رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم* جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق که مغایر با کلیه مقررات بین‌المللی مبنی بر مصونیت اماکن دیپلماتیک است، برخاسته از خوی تجاوزگر و ماهیت تروریستی این رژیم است که ابایی از کشتار و جنایت ندارد.* متأسفانه این اقدام وحشیانه منجر به شهادت سرداران رشید، محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج‌رحیمی و دیگر مستشاران نظامی ایران و چند نفر از شهروندان سوریه شد که با تبریک و تسلیت آن به حضرت بقیه‌الله الاعظم(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران، امیدوارم خداوند متعال بر علو درجات شهدای گرانقدر در این ماه مبارک بیافزاید.* رژیم اسرائیل با این حمله درصدد هدف شوم گسترش دامنه جنگ در منطقه است که بی‌تردید با تدبیر مقام معظم رهبری خنثی خواهد شد و به فضل الهی، ثمره خون پاک این شهدای والامقام، تقویت اقتدار ایران و انعکاس حقانیت مقاومت و رسوایی هرچه بیشتر رژیم جنگ‌افروز و تروریستی اسرائیل خواهد شد.
۴محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یازدهم* برادر و دوست عزیزم سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی (ابومهدی) که بیش از چهل سال توفیق آشنایی و همنشینی با وی را داشتم، و همچنین سردار سرتیپ‌ پاسدار محمدهادی حاجی‌رحیمی و سایر شهدای عزیز و بزرگواری که در دفاع از حریم اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به‌عنوان مستشار نظامی در سوریه حضور داشتند، در بمباران جنگنده‌های مزدوران ارتش صهیونیستی به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، به شهادت رسیدند.* سردمداران جاهل رژیم غاصب اسرائیل و حامیان آن‌ها بدانند این تحرکات رذیلانه هیچ تأثیری در اراده آزادی‌خواهی و حق‌طلبی مبارزان مقاومت نخواهد داشت و اقدام تجاوزگرانه و ددمنشانه آنان با مجازات سختی مواجه خواهد گشت.
۵سید محمد خاتمی، رئیس دولت‌ها هفتم و هشتم* اسرائیل همچنان دامنه جنایات خود را گسترش می دهد و اینبار با حمله ناجوانمردانه به مرکز دیپلماتیک ایران در سوریه که طبق ضوابط بین المللی از مصونیت برخوردار است، عده ای از هم‌وطنان عزیز ما را به شهادت رساند.* ضمن عرض تسلیت و نیز آرزوی علو درجات برای شهیدان عزیز و محفوظ بودن حق ایران برای واکنش به این جنایت با رعایت مصلحت دراز مدت ایران و منطقه، بر عهده‌ی نهادهای بین المللی بخصوص شورای امنیت سازمان ملل است که نسبت به نسل کشی و جنایت علیه بشریت در غزه و نیز نقض ضوابط مسلم بین المللی این رژیم طاغی را محکوم و او را از ادامه تجاوز در غزه و نیز نقض مکرر قوانین بین المللی باز دارد.
۶علی لاریجانی، مشاور رهبر انقلاب* گرچه از دست دادن سردار رشید اسلام، زاهدی و یارانش، آنهم در ایام شهادت مولای متقیان علی(ع) ثلمه‌ شدیدی برای جامعه‌ ماست اما از جهتی نشانگر آنست ایران عزیز با داشتن چنین مجاهدانی همواره با عزت و سربلندی زیست می‌کند. از طرفی رفتار صهیونیست‌ها حکایتگر فرار رو به جلو از عدم دستاورد نظامی در غزه به سوی آینده‌ای مبهم‌تر است. در این میان پرهیز غرب حتی از محکومیت جنایت اسرائیل پایه‌های فریب نظام لیبرال دموکراسی را بیشتر عیان کرد.* اتحاد همراه با طمانیه جامعه در راستای تدابیر فرماندهی کل قوا باعث اتخاذ تصمیمات درست و قوی خواهد بود.
۷آیت الله العظمی مظاهری، مرجع تقلید* با شهادت این سردار سرافراز، اصفهانِ شهیدپرور؛ یکی دیگر از فرزندان رشید خود را در راه دفاع از حقیقت و فضیلت، به پیشگاه اسلام و قرآن، تقدیم نمود. بی‌شک خونِ مطهّر این شهیدان عزیز و سایر شهدای جبهۀ مقاومت، رژیم خونخوار و جنایتکار اسرائیل را بیش از پیش، منفور خواهد ساخت.* ضمن عرض تسلیت به خاندان و بازماندگان محترم سردار شهید زاهدی و سایر شهیدان همراه وی، به ویژه خانواده‌ها و فرزندان صبور آنان، از خداوند تعالی علوّ درجات این شهیدان والا مقام و صبر و اجر و سعادت همۀ بازماندگان را مسألت کرده و دفع شرّ دشمنان اسلام و مسلمین و بدخواهانِ ملّت بزرگ ایران، به ویژه رژیم صهیونیستی را خواستارم.
۸صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام* جنایات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی در به شهادت رساندن جمعی از مستشاران عالی نظامی جمهوری اسلامی ایران در سوریه، نقض فاحش و آشکار مقررات بین المللی است.* جنایت های رژیم اشغالگر صهیونیستی به ویژه در یک سال اخیر، برخلاف همه موازین حقوق بشر است و تجاوزهای این رژیم سفاک در غزه مصداق روشن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.
۹سید حسن خمینی، تولیت حرم مطهر امام خمینیاگر چه تعرض به مستشاران ایران در سوریه و همچنین دانشمندان ما مسبوق به سابقه است، ولی چنین جنایتی که با زیر پا گذاشتن همه قوانین بین المللی است هم نشانگر استیصال اسراییل در صحنه نبرد غزه و در افکار عمومی جهانی است و هم بی تردید محتاج پاسخی مناسب و بازدارنده است که بتواند معادلات رژیم جنایتکار اسراییل را به هم بزند. خدای متعال بر علو درجات شهدای عزیز بیافزاید و ایشان را با اولیاء خود محشور دارد.
۱۰سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه*مجاهدت‌ها و تلاش‌های ارزشمند، مستمر و شبانه‌روزی سردار شهید زاهدی طی چند دهه پاسداری از انقلاب اسلامی در مسئولیت‌های گوناگون و حساّس فرماندهی و راهبردی در سپاه و محور مقاومت که همواره منشأ کسب پیروزی و موفقیّت‌های تعیین‌کننده‌ای در جبهه‌های حقّ علیه باطل بود، بی‌تردید ره‌توشه‌ای گرانسنگ، معنوی و قرین اجر اخروی و کسب رضایت پروردگار متعال برای آن شهید سعید است.*با ابراز تأسّف و تألم فراوان از فقدان فرمانده ارزشمند سپاه اسلام و محور مقاومت، سردار جانباز شهید، برادر محمّدرضا زاهدی و همرزمان شهید ایشان، بار دیگر شهادت این برادران عزیز را به محضر مبارک فرمانده معظّم کلّ قوا (مدظله العالی)، خانواده معظّم شهدا و تمامی فرماندهان و رزمندگان اسلام تسلیت و تبریک عرض نموده، علوّ درجات و رحمت واسعه الهی را برای همه شهدای اسلام و پیروزی هر چه سریعتر رزمندگان جان برکف محور مقاومت بر دشمن جنایتکار صهیونیستی از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
۱۱احمد وحیدی، وزیر کشورشهادت سردار زاهدی و همراهان ایشان را تسلیت عرض می‌نمایم. مطمئنا واکنش اسراییل بر اثر انفعال و شکست‌های میدانی است. خوش بحال شهید زاهدی که تا آخرین لحظه عمرش برای امنیت مردم خواب و خوراک نداشت. فرزندان خمینی کبیر سرنوشتی جز شهادت ندارند. صهیونیست‌ها، منتظر واکنش باشند.
۱۲محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور*{ درباره شکایت حقوقی از رژیم صهیونیستی بابت حمله به کنسولگری کشورمان در دمشق}: شورای عالی امنیت ملی در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند، ولی به لحاظ تصمیمات حقوقی بزودی اطلاع رسانی می‌کنیم. در حال بررسی حقوقی هستیم و بزودی اطلاع رسانی می‌کنیم.
۱۳علی شمخانی، مشاور سیاسی رهبر انقلابرژیم صهیونیستی به عنوان ارتش نیابتی آمریکا در منطقه با حمله به کنسولگری ایران در دمشق مرتکب حماقتی شده که باید تاوان آن را پس بدهد. مطلع بودن یا نبودن واشنگتن از قصد اسرائیل برای دست زدن به این اقدام، تأثیری در مسئولیت مستقیم آمریکا در قبال این جنایت و تبعات آن ندارد.
۱۴سردار رضا محمد سلیمانی، معاون سابق بازرسی کل سپاه پاسداران* سردار زاهدی یکی از فرماندهان موثر و مهم است که او را بسیار کم می شناسند در حالی که همانند بسیاری از همرزمان شهیدش از جمله شهید خرازی و شهید سلیمانی همواره در اوج و در قله بود؛ از این رو مورد هدف اسراییل قرار گرفت.* سردار زاهدی از رفقای صمیمی شهید عماد مغنیه فرمانده نظامی لبنان نیز بود، سردار زاهدی با وجود جراحت بسیار همواره با عشق در میدان حاضر بود تا اینکه سرانجام مقارن با ایام شهادت مولای متقیان امام علی (ع) به آرزوی دیرینه خود رسید و شهید شد.
۱۵سردار مظاهر مجیدی، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع)*این نخستین‌بار نیست که رژیم غاصب صهیونیستی از این حملات انجام داده به طوریکه تمام قوانین بین‌المللی که در کشورها جاری است، توسط این رژیم نادیده گرفته می‌شود.* تمام اتفاقاتی که در فلسطین و غزه دیده می‌شود از جمله حمله به خبرنگاران، مدارس و بیمارستان‌ها نقض قوانین بین‌المللی بوده که متأسفانه از سوی آمریکا نیز پشتیبانی می‌شود.
۱۶سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی رهبر انقلاب* مجاهدت‌های سترگ و صادقانه این عزیزان که مفتخر به نشان “شهید قدس” شدند برای همیشه ماندگار و به ویژه برای مجاهدان امت اسلامی در جبهه مقاومت منطقه و میدان‌های مبارزه با رژیم گرگ صفت صهیونیستی و حامیان خبیث آن به ویژه آمریکای جنایتکار الهام بخش است و خون‌های پاک این عزیزان و دیگر شهدای مقاومت زوال و نابودی اشغالگران فلسطین و آزادی قدس شریف را سرعت خواهد بخشید.* رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی می‌داند به پایان رسیده است (سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مُنقَلَبٍ ینقَلِبونَ)؛ به این رژیم درّنده‌خو و دیوسیرت صهیونیستی و حامی و پشتیبان اصلی آن آمریکای جنگ‌افروز نیز باید یادآوری کرد مجازات پشیمان کننده دلاور مردان مقاومت اسلامی و میراث داران شهید سلیمانی و شهید زاهدی از این جنایت قطعی و اغماض ناپذیر است.
۱۷اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در دولت سابق* این رخداد که در تداوم رویکرد جنایتکارانه رژیم صهیونیستی و با نقض آشکار مقررات بین‌المللی و حمله به اماکن کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق رقم خورده است، باید به شدیدترین وجه ممکن از سوی جامعه بین‌المللی مردود شناخته و محکوم شود.* آشکار است که هدف رژیم اسرائیل از تکرار چنین جنایاتی در قلمرو فلسطین و نیز خارج از آن، گسترش دامنه جنگ و صحنه درگیری برای خارج ساختن خود از فشارهای بین‌المللی و افکار عمومی جهانیان است. ضمن یادآوری نقش انسجام ملی به‌عنوان عنصری مهم در تقویت بازدارندگی کشور، تاکید می‌شود که نحوه پاسخگویی به این واقعه دلخراش می‌بایست در عین دوراندیشی و قاطعیت، معطوف به ممانعت از تحقق اهداف این رژیم کودک‌کش باشد.
۱۸هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبانحمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق با وجود مصونیت آن از تعرض، بار دیگر ماهیت نامشروع و متجاوز این رژیم را این بار با نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ آشکار کرد. خون شهیدان این جنایت، رژیم اشغالگر را به نقطه پایان خود نزدیکتر خواهد کرد.
۱۹علی مطهری، نماینده سابق مجلسشهادت برای سرداران و افسرانی که در کنسولگری ایران در سوریه به لقاءالله رفتند آرزو بوده است اما برای ما ‎خسران است. چرا باید این عزیزان در تیررس رژیم اشغالگری که به هیچ قانون بین‌المللی پایبند نیست اجتماع پیدا کنند؟
۲۰منصور حقیقت پور، فعال سیاسی اصولگرا* حمله به فرماندهان سپاه حاکی از آن است که برنامه‌ریزی‌هایی که توسط جمهوری اسلامی ایران از طریق خدمات مستشاری انجام گرفته بسیار کارساز بوده و این به شدت اسرائیلی‌ها را عصبانی کرده است.* به بیان دیگر اینکه اسرائیلی‌ها در روز روشن همه ضوابط و پرتکل‌های بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند و به یک مرکز سیاسی – دیپلماتیک جمهوری اسلامی حمله می‌کنند، نشان‌دهنده این است که اسرائیلی‌ها از ضرباتی که خوردند بسیار ناراحت و عصبانی هستند و این عصبانیت قطعاً باعث این می‌شود که اسرائیلی‌ها از تعادل خارج شوند و اقدامات خارج از تعادل انجام دهند، این اقدام صورت گرفته نیز خارج از تعادل است. لذا دنیا این اقدام را نخواهد پذیرفت ضمن اینکه این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است که به موقع و به جا بتواند پاسخ لازم به این حرکت اسرائیل را بدهد.* اسرائیل به ساختمان رسمی جمهوری اسلامی ایران حمله کرده است، این مکان مخفی یا خانه تیمی نبوده بلکه مکان آشکاری بوده که وابستگان نظامی جمهوری اسلامی ایران در آنجا دفتر داشتند، اما منکر نفوذ نیستم اینها حتما دسترسی‌هایی دارند که مقامات مسئول و سازمان حفاظتی باید آنها را شناسایی کنند اما در مجموع اینها به مکان رسمی با پرچم جمهوری اسلامی ایران حمله کردند.
۲۱حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان* در حقوق بین‌الملل (کنوانسیون وین) حمله به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها ممنوع اعلام شده است. رژیم صهیونیستی از نگاه جمهوری اسلامی ایران یک رژیم جعلی و غیرقانونی است و به فرموده حکیمانه و منطقی حضرت امام که به خط استراتژیک ایران اسلامی تبدیل شده است، باید از جغرافیای سیاسی جهان محو شود. اما، سازمان ملل، این رژیم خبیث و جنایتکار را به رسمیت شناخته است.* رژیم صهیونیستی برخلاف قوانین شناخته شده در حقوق بین‌الملل به کنسولگری ایران در یک کشور ثالث حمله نظامی کرده است، بنابراین و بر اساس اصل «مقابله به مثل‌/ retaliation» حمله به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های رژیم جعلی اسرائیل در هر یک از کشورهای دیگر، حق مسلم ایران اسلامی است و سازمان ملل متحد که رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته است باید اولاً؛ مفاد کنوانسیون وین و ثانیاً؛ اصل شناخته شده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل را محترم شمرده و از حمله ایران به مراکز دیپلماتیک رژیم جعلی اسرائیل حمایت کند. اگرچه ما برای احقاق حق خود نیازی به تأیید یا تکذیب سازمان‌های بین‌المللی نداریم.
۲۲سیدکاظم انبارلویی، فعال سیاسی اصولگرا* این رژیم زیر ضربات حماس و جهاد اسلامی در داخل سرزمنی های اشغالی، غزه و کرانه باختری دست و پا می‌زند. در شمال با حزب الله و در جنوب با یمن درگیر است. در داخل هم با اعتراضات مواجه است. ماشین جنگی اسرائیل در غزه به گِل نشسته و افکار عمومی جهان جنایات آنها را محکوم کرده و شورای امنیت سازمان ملل هم بدون وتوی آمریکا خواهان آتش‌بس شده است.* در این شرایط اسرائیل دنبال راه فراری از مشکلات خود است و به همین دلیل دست به ارتکاب جنایت حمله به کنسولگری ایران در دمشق زد البته ایران هم حق دارد به شیوه‌ای که می‌داند، اسرائیل را مجازات کند. این رژیم باید منتظر پاسخ دندان شکن تهران باشد و من مطمئن هستم مسئولان کشور پاسخ اسرائیل را خواهند داد، زیرا سفارت و کنسولگری یک کشور همچون خاک آن کشور محسوب می‌شود.
۲۳جواد امام، سخنگوی جبهه اصلاحاتضمن محکومیت حمله به کنسولگری کشورمان در خاک سوریه، شهادت مستشاران ایرانی را تسلیت عرض می کنم. ماشین کشتار رژیم اسرائیل را توقفی نیست؛ چه سوژه‌اش زنان و کودکان بی دفاع باشند، چه مستشاران ایرانی. بی‌تردید تنها راه مقابله با رفتارهای جنون‌آمیز مقامات این رژیم، ایجاد همبستگی ملی در داخل، و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دیپلماتیک و چانه‌زنی مضاعف در مجامع بین‌المللی و بسیج افکار عمومی است.
۲۴وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی* چنین اقداماتی نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در میدان مبارزه با جبهه مقاومت در کرانه باختری و غزه به شکست رسیده است و چنین عملیات‌هایی برای فرافکنی‌هایی و نشانه به بن‌بست رسیدن این رژیم جعلی و نخست وزیر آن نتانیاهو است که به دنبال گسترش منطقه درگیری و طرف‌های درگیر است.* قطعا جمهوری اسلامی ایران پاسخ لازم را در زمان و مکان مناسب به رژیم صهیونیستی خواهد داد، نکته مهم برخورد مجامع بین‌المللی، به‌ویژه سازمان ملل است، زیرا سفارت و کنسولگری کشورها در هر پایتختی از مصونیت برخوردار است. طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی و کنوانسیون وین قطعاً این حمله یک حمله تروریستی است و دولت صهیونیستی در کنار تمامی نقض‌های حقوق بشری و معاهدات بین‌المللی، به این حرکت ضد معاهدات بین‌المللی دست زده است.
۲۵سید نظام الدین موسوی، عضو هیات رئیسه مجلس* این اقدام جنایتکارانه که منجر به شهادت جمعی از مستشاران نظامی ایران در سوریه از جمله سردار شهید زاهدی شد نقض آشکار کنوانسیون های بین المللی در خصوص مصونیت اماکن دیپلماتیک به شمار می آید.* حمله هوایی به کنسولگری ایران بر خلاف تمامی پروتکل های جهانی، البته از یک منظر نشان دهنده استیصال و درماندگی سران رژیم صهیونیستی در جنگ مستقیم با محور مقاومت در غزه ‌و جنوب لبنان است. آنها احساس میکنند نبرد رویارو را باخته اند و این اقدامات جنایتکارانه و تروریستی نوعی انتقام جویی ناشی از شکست و درماندگی در میدان اصلی جنگ است.
۲۶جلال رشیدی کوچی، نماینده مرودشتتعلل، صبر و تأخیر در پاسخ قاطع و مشابه به حمله نظامی صهیونیست ها به خاک ایران، تحت هر عنوان، برابر است با ضربه سنگین به آبرو و عزت نام بزرگ ایران، پیشنهاد من هدف قرار دادن آشکارا و مستقیم یکی از مراکز دیپلماتیک صهیونیست ها در یکی از کشورهای منطقه، ترجیحا آذربایجان.
۲۷مجتبی یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلسرژیم سفاک صهیونیستی، تنها رژیم جعلی و تروریستی جهان است که تمام معیارهای انسانی و قوانین بین المللی را نابود کرده تا مشروعیت خود را اثبات کند، بی آنکه بداند، مُهر دیگری بر تأیید حرامزادگی خود زده است
۲۸مالک شریعتی، نماینده تهران«چه شب قدری داشتید شب ۲۱رمضان شهدای عزیز!محمدهادی حاجی رحیمی‏محمدرضا زاهدی‏حسین امان اللهی‏سید مهدی جلادتی‏محسن صداقت‏علی آقا بابایی‏سید علی صالحی روزبهانیاللهم ارزقنا الشهادةتاکید: مسئولیت این حملات، متوجه دولت آمریکا است.‏پاسخ محکم ملتها در روز قدس!»
۲۹جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملیحمله رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک ایران در دمشق و به شهادت رساندن دیپلماتها و وابستگان نظامی ایران؛ نقض آشکار حقوق بین الملل و حقوق دیپلماتیک و در حکم حمله به خاک ایران است و بر اساس اصل ۵۱ منشور سازمان ملل متحد؛ حق دفاع مشروع برای ایران محفوظ و این جنایت بی پاسخ نخواهند ماند
۳۰اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی* حمله به سفارت ایران نشان‌دهنده زیرپا گذاشتن قانونی است که خود آمریکا و اعضای شورای سازمان ملل آن را تصویب کردند. در مجموع علاوه بر اسرائیل، آمریکا که آتش‌بس را وتو کرد، هم باید پاسخگو باشد. اسرائیل و آمریکا باید بدانند که اقدامات آنها راه به جایی نخواهد برد و به ضرر خودشان تمام خواهد شد و قطعاً پاسخ محکمی به اسرائیل داده خواهد شد.*{ در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه اسرائیل به دنبال کشاندن جنگ به داخل ایران است}: این مورد را با ذکر مثالی خدمتتان می‌گویم. در فردای روز عملیات طریق‌القدس رییس جمهور آمریکا، وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، نخست وزیر انگلیس و آلمان همگی آمدند رژیم صدام را که در حال فروپاشی بود، به زور نگه داشتند. اسرائیل در حال حاضر هم در مورد فلسطین طی ۶ ماه نتوانست به هیچ کدام از اهداف خود برسد آن وقت می‌خواهد با ایران مقابله کنند؟ عقل و منطق کجا رفته که برخی این مسائل را مطرح می‌کنند. اسرائیل اصلاً عددی نیست، بلکه آمریکا، اروپا و کشورهای عربی که از این رژیم حمایت می‌کنند و داشتند، می‌گویند این کار انجام دهد. لذا باید بدانند که جواب دندان‌شکنی به آنها داده خواهد شد که از کرده خود پشیمان خواهند شد.
۳۱نورنیوز، رسانه شورایعالی امنیت ملیرژیم صهیونیستی با حمله به کنسولگری ایران در دمشق و به شهادت رساندن مستشاران نظامی کشورمان، دست به قمار خطرناکی زد. وجود انگیزه های بالای انتقام در ایران و موج محکومیت این اقدام از سوی کشورهای مختلف، نشان می دهد که همه چیز برای تأدیب سخت حاکمان شرور اسرائیل است.
۳۲بیانیه حزب اعتدال و توسعهاقدام جنایتکارانه رژیم تبهکار و کودک کش صهیونیستی در حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق که در ماه مبارک رمضان و مصادف با سالگرد مولی الموحدین حضرت علی (ع) این اسوه تقوا و عدالت صورت گرفت و منجر به شهادت جمعی از مستشاران نظامی از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی، سردار محمد هادی حاج رحیمی گردید خشم و انزجار مردم مسلمان و آزاده ایران و جهان را نسبت به درنده خویی و نقض فاحش و مکرر مقررات بین المللی توسط این رژیم سفاک برانگیخت.

۲۷۲۱۵