18/05/2024
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان REUTERS – Yara Nardi

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یک‌شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین)، در واکنش به حملۀ ایران به اسرائیل، از دو کشور خواست تا از اقداماتی که به تشدید تنش‌ها در خاورمیانه منجر می‌شود، خودداری کنند.

منتشر شده در: 14/04/2024 – 16:39: روزآمد شده در 14/04/2024 – 17:03

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی حملۀ پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین)، از ایران و اسرائیل خواست تا از اقداماتی که می‌تواند به «چرخۀ خشونت» دامن بزند و خطر فرو بردن بیشتر خاورمیانه به عمق درگیری را افزایش می‌دهد، اجتناب کنند.

رهبر ۸۷ سالۀ کاتولیک‌های جهان خطاب به جمعیت حاضر در میدان سنت پیتر (سن پیترو) در واتیکان، اظهار داشت که «با احساس نگرانی و درد اخبار حملات پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل را دنبال کرده است».

پاپ فرانسیس تأکید کرد: «من از صمیم قلب خواستار توقف هر اقدامی هستم که می‌تواند چرخۀ خشونت را گسترش ‌دهد و خاورمیانه را وارد درگیری‌های نظامی حادتر کند».

رهبر کاتولیک‌های جهان در ادامه افزود: «هیچکس نباید موجودیت دیگران را تهدید کند؛ بلکه تمام ملت‌ها باید حامی صلح باشند و به اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها کمک کنند تا در دو کشور کنار هم و در امنیت زندگی کنند؛ این خواستۀ مشروع و حق آنها است».

پاپ فرانسیس تأکید کرد: «جنگ بس است، حملات کافی است، خشونت بس است، به گفتگو و صلح آری بگویید».

No more war, no more attacks, no more violence! Yes to dialogue and yes to peace! Let us #or peace. — Pope Francis (@Pontifex) April 14, 2024

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین بار دیگر درخواست‌های پیشین خود را برای برقراری آتش‌بس در غزه و مذاکره برای اجازۀ ورود کمک‌های بشردوستانه به این منطقه که با بحران و فاجعۀ انسانی روبرو شده، تکرار کرد.

پاپ فرانسیس همچنین خواستار کمک به آزادی فوری گروگان‌های اسرائیلی شد که در تاریخ هفتم اکتبر توسط حماس ربوده شده بودند.