19/06/2024

وزیر دفاع آمریکا: درباره علت سقوط بالگرد رئیس جمهور ایران اطلاعی نداریم؛ نقشی نداشتیم

نیویورک – ایرنا- لوید آستین وزیر دفاع آمریکا (رئیس پنتاگون) در پی شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران اعلام کرد که واشنگتن اطلاعی درباره علت سقوط بالگرد آنها ندارد و نقشی در این سانحه نداشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران واکنش به شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران، سقوط بالگرد را اتفاقی ناگوار خواند و اعلام کرد که آمریکا همچنان در حال رصد کردن وضعیت است.

وزیر دفاع آمریکا با ابراز بی اطلاعی از علت سقوط بالگرد گفت: «اطمینان داریم که ایرانی‌ها در حال بررسی هستند یا بررسی خواهند کرد. پس از تکمیل تحقیقات آنها، نتیجه را خواهیم دید».

رئیس پنتاگون افزود که به نظر آنها در حال حاضر هیچ تاثیر امنیتی در منطقه و آرایش نیروهای آمریکا نخواهد داشت و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که چیزی جز یک حادثه باعث سقوط بالگرد شده باشد.

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه نمی‌تواند حدس بزند که علت سقوط بالگرد چه بوده است، گفت: «اما فکر می‌کنم وقتی تحقیقات ایرانی‌ها انجام شود،‌ در این باره بیشتر مطلع می‌شویم».

خبرنگاری از وزیر دفاع آمریکا سوال کرد: «آیا نگران تلاش ایران برای مقصر دانستن اسرائیل یا حتی آمریکا برای درگذشت رئیس‌جمهور هستید؟»

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا پاسخ داد: «آمریکا هیچ نقشی در سقوط این بالگرد نداشت و این یک واقعیت، آشکار و ساده است.»

به گزارش خبرنگار ایرنا از نیویورک، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متجده آمریکا رسماً درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر اعضای هیات آنها در سانحه سقوط بالگرد در شمال غرب این کشور را تسلیت می گوید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال با تکرار ادعای حمایت از مردم ایران افزود: «درحالی که ایران رئیس جمهور جدید را انتخاب می کند، ما مجدداً حمایت خود را از مردم ایران و مبارزه آنها برای حقوق بشر و آزادی های اساسی تکرار می کنیم.»

به گزارش ایرنا،آیت الله سید ابراهیم رئیسی هشتمین رییس جمهور اسلامی ایران عصر یکشنبه (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد و به همراه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دیگر همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز و مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سید مهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رییس‌جمهور و تعدادی از محافظان و خدمه بالگرد، از سرنشینان بالگرد حامل رییس‌جمهور بودند.