25/05/2024

 پنج‌شنبه 23 فروردين 1403 – 21:53

در تماس تلفنی دیوید کامرون و حسین اميرعبداللهيان كه به ابتكار طرف انگليسی انجام شد، در خصوص آخرین تحولات منطقه و مناسبات دو کشور  بحث و تبادل نظر شد. 

العالم ـ ایران ـ سیاسی

بنابر این گزارش، طرفین ضمن اشاره به برخی تحولات رو به جلو در مناسبات دو کشور، ابراز تمایل کردند که تلاش‌های مشترک در مسیر تقویت همکاری‌ها در فضای مبتنی براحترام متقابل تداوم یابد.

امیرعبداللهیان درخصوص حمله هوایی رژیم اسرائیل به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، از بی عملی انگلیس در محکومیت این اقدام انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت توقف فوری نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه و کرانه باختری بعنوان تنها راه موثر برای بازگشت آرامش به منطقه، افزود: تهران هیچگاه بدنبال توسعه تنش در منطقه نبوده است، اما در مقابل حمله تروریستی رژیم اسراییل به سفارت ایران در دمشق و سکوت آمریکا و انگلیس که به معنای تشویق نتانیاهو در تداوم جنگ افروزی و توسعه آن در منطقه است، ساکت نخواهد نشست.

وی افزود: ریشه بحران در دریای سرخ نیست بلکه در نسل‌کشی در غزه است.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این تماس، ضمن تبریک فرارسیدن عید فطر، عید مسلمانان جهان، از پیشرفت حاصله در برخی حوزه های همکاری میان دو کشور ابراز خرسندی کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به تنش های موجود در منطقه، خواستار خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران شد و تاکید کرد: عدم خویشتنداری از سوی طرف ها می تواند منجر به گسترش بیش از پیش درگیریها در منطقه شود.

کامرون در ادامه ضمن ابراز نگرانی از تداوم تنش در دریای سرخ، در موضوع فلسطین افزود: آمریکا طرحی را برای آتش بس ارائه داده که در صورت موافقت طرف مقابل، دستیابی به آتش بس در دسترس است.
در این تماس، طرفین بر ادامه گفتگوها تاکید کردند.