25/05/2024

علی ناظر: آمریکا به این نتیجه رسیده که اسرائیل به اندازه کافی بمب برای ادامه کشتار دارد، و برای دوران پیش از انتخابات می بایست پُز انساندوستانه و قدرتمدارانه بگیرد

نگارش از یورونیوز فارسی

تاریخ انتشار ۰۸/۰۵/۲۰۲۴ – ۰۸:۴۵

یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید که این کشور هفته گذشته ارسال محموله مهمات به اسرائيل را متوقف کرده است. تصمیمی که به دلیل نگرانی واشنگتن از انجام عملیات زمینی بزرگ اسرائيل در رفح گرفته شده است. سازمان ملل و اتحادیه اروپا هم صراحتا نسبت به عواقب چنین حمله‌ای به اسرائیل هشدار داده‌اند.

این مقام به شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفته است که این محموله شامل ۱۸۰۰ بمب ۹۰۰ کیلوگرمی و همچنین ۱۷۰۰ بمب ۲۲۰ کیلوگرمی بوده است. این رسانه آمریکایی به نقل از این فرد که نخواسته نامش فاش شود نوشته: «اسرائيل به صورت کامل به نگرانی‌های آمریکا در مورد نیازهای بشردوستانه غیرنظامیان در رفح رسیدگی نکرده است.»

رفح

واشنگتن می‌گوید با حمله اسرائيل به رفح و آنچه «تهاجم تمام عیار» می‌خواند مخالف است اما دست‌کم تاکنون مقام‌های اسرائيلی بدون توجه به این مخالفت‌ها برنامه عملیات نظامی خود را در این منطقه مرزی بین مصر و نوار غزه که پناه‌گاه بیش از یک میلیون فلسطینی است پیش‌برده است.

مقام‌های اسرائيلی هنوز نسبت به انتشار این گزارش اظهار نظر نکرده‌اند. ساعاتی پس از آنکه نیروهای اسرائيلی با حمایت تانک‌های خود کنترل گذرگاه رفح در مرز نوار غزه و مصر را به دست گرفتند، حملات بیشتری از سوی این کشور در نوار غزه صورت گرفت. همچنین بمباران در اطراف رفح شدید بوده و پزشکان محلی می‌گویند هفت عضو یک خانواده در یک حمله شبانه کشته شده‌اند. 

یک مقام ارشد آمریکایی به رسانه «تایمز آو اسرائيل» گفته که در طول هفته‌های اخیر دو جلسه مجازی میان مقام‌های ارشد آمریکایی و اسرائيلی در خصوص رفح برگزار شده اما کاخ سفید به این نتیجه رسیده این جلسات برای نشان دادن نگرانی واشنگتن کافی نیستند و از ماه گذشته کاخ سفید شروع به بررسی محموله‌های نظامی ارسالی به اسرائيل کرده که ممکن است در رفح مورد استفاده قرار گیرند.»

رفح از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در اکتبر گذشته، یک نقطه ورودی کلیدی برای کمک‌ها بوده و در عین حال در تمام این مدت، نتانیاهو به همه ساکنان نوار غزه هشدار داده بود که برای حفظ جان خود به آنجا بروند. حالا اما و در حالی‌که بیش از نیمی از جمعیت آواره نوار غزه به این نقطه در مرز با مصر پناه برده‌اند، ارتش اسرائيل حملات خود را به آنجا با هدف «نابودی» حماس آغاز کرده است. 

ارتش اسرائیل روز دوشنبه به صدها هزار غیرنظامی دستور داد تا پیش از عملیات «محدود» برای از بین بردن جنگجویان حماس و برچیدن زیرساخت‌ها، تخلیه بخش‌های شرقی شهر رفح را آغاز کنند. با این حال بنظر می‌رسد ارزیابی ایالات متحده از عملیات «محدود» اسرائیل در رفح  با  آنچه «تهاجم تمام عیار زمینی» خوانده می‌شود، متفاوت باشد.

در همین حال، تلاش ها برای دستیابی به آتش بس در کنار آزادی گروگان های اسرائیلی و اسرای فلسطینی ادامه دارد. در قاهره، هیئت‌های اسرائیل و حماس قرار است مذاکرات را از طریق میانجی‌گران از سر بگیرند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود در رابطه با موضع آمریکا به سی‌بی‌اس می‌گوید: «موضع آمریکا این بوده که اسرائیل نباید عملیات زمینی بزرگی را در رفح، جایی که بیش از یک میلیون نفر در آنجا پناه گرفته‌اند و جایی برای رفتن ندارند، آغاز کند. ما در قالب گروه مشورتی راهبردی خود با اسرائیل در حال گفت‌وگو بوده‌ایم که چگونه نیازهای بشردوستانه غیرنظامیان در رفح از سوی اسرائيل برآورده شود و چگونه اقدامات علیه حماس صورت گیرد.» 

او همچنین در خصوص توقف ارسال بمب‌ها می‌گوید: «ما در نتیجه بررسی‌های خود هفته گذشته ارسال یک محموله سلاح که شامل ۱۸۰۰ بمب ۲۰۰۰ پوندی (معادل حدود ۹۰۰ کیلوگرم) و ۱۷۰۰ بمب ۵۰۰ پوندی (معادل حدود ۲۲۰ کیلوگرم) را متوقف کردیم. ما به ویژه در مورد استفاده از بمب‌های ۲۰۰۰ پوندی که می‌توانند در محیط‌های شهری متراکم که در سایر نقاط غزه اثرات آن‌را دیده‌ایم تمرکز کرده‌ایم.» 

این مقام ارشد دولت بایدن با اشاره به اینکه هنوز تصمیم نهایی در مورد ارسال این محموله مهمات در آینده گرفته نشده است افزود: «این محوله‌ها با بسته نظامی ۱۷ میلیارد دلاری ماه گذشته ارتباطی ندارد و این مهمات از وجوه قبلی تخصیص یافته برای اسرائيل تهیه شده است.»

با وجود هفته‌ها اعلام نگرانی کشورهای جهان، اسرائيل حمله خود به رفح را آغاز کرده و پیش‌بینی می‌شود تعداد کسانی که در اثر این حملات کشته شوند، قابل توجه باشد. از زمان آغاز حمله حماس به اسرائيل در روز ۷ اکتبر، اسرائيل حملات متقابل و گسترده‌ای را علیه ساکنان نوار غزه ترتیب داده که بر اساس آخرین آمار اعلام شده تاکنون ۳۴ هزار و ۷۸۰ انسان کشته شده‌اند. 

در حالی‌که مقام‌های حماس با توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها موافقت کرده‌اند بنیامین نتانیاهو با رد این توافق حملات خود به رفح را گسترش داده است.