25/05/2024

همه چیز داشت به خوبی پیش می‌رفت، دربی پایتخت و مصاف استقلال و پرسپولیس در هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر دو داور زن را در اتاق VAR به خود می‌دید؛ مهسا قربانی و مهناز ذکایی قرار بود که با حضور خود در سیستم کمک‌داور ویدویی، قاضی اصلی بازی را همراهی کنند، اما یک اتفاق باعث شد معادلات برای یکی از داوران تغییر کند.

 به گزارش ایسنا، شهروند نوشت: بعدازظهر روز ‌شنبه بود که مراسم روز فوتبال زنان در آسیا در مرکز تیم‌های ملی برگزار شد. در حاشیه این مراسم، مهم‌ترین اتفاق مربوط به صحبت‌های مهدی تاج بود. او در ابتدای صحبت‌های خود رسما اعلام کرد که در اتاق VAR دربی، مهسا قربانی و مهناز ذکایی حضور خواهند داشت. بعد از اتمام مراسم هم مهدی تاج بار دیگر در گفت‌وگو با صداوسیما از دو داور بین‌المللی فوتبال زنان که لایسنس وار دارند، نام برد و رسما اعلام کرد که هم مهسا قربانی و هم مهناز ذکایی در اتاق وار برای قضاوت در داربی حضور خواهند داشت. این اعلام رئیس فدراسیون فوتبال حتی به ١٢ ساعت هم کشیده نشد که به یکباره یک عکس در جایگاه هوادار پرسپولیس از مهناز ذکایی در فضای مجازی پخش شد. این عکس متعلق به اولین حضور زنان در ورزشگاه آزادی و تقابل پرسپولیس با کاشیما ژاپن در فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا بود.
 غیر از این عکسی که در فضای مجازی پخش شده، ذکایی یک ویدیو از حضور خود در جایگاه هواداران پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا به اشتراک گذاشته و زیر این پست نوشته است: «و من به چشم خود دیدم که یک #آزادی به احترام زنان ایستاد. هنوزم اون لحظه که گوینده ورزشگاه اعلام کرد خوش‌آمد می‌گیم به زنان ایران از یادم نمی‌ره… اشک شوق زنان از یادم نمی‌ره که نمی‌ره… به احتراممون موج مکزیکی رفتن و تشویق ایسلندی کردن از یادم نمی‌ره که نمی‌ره که نمی‌ره…(فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸- پرسپولیس و کاشیما آنتلر- ۱۹ آبان ۱۳۹۷).»
در آستانه دربی، خیلی از گذشته‌ها به منصه ظهور درمی‌آید و یکی از حساس‌ترین اتفاقاتی که پیش از این بازی رقم می‌خورد، شایعات و گمانه‌زنی‌هایی است که به داوران احتمالی این دیدار مطرح می‌شود. با وجود اینکه داوران هیچ‌وقت تعلقات و طرفداری‌های خود را در دنیای فوتبال نمی‌توانند مطرح کنند، شایعه پرسپولیسی بودن مهناز ذکایی و پخش‌شدن عکس و فیلم حضور او در ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا همه چیز را برای این داور زن ایرانی تغییر داد و باعث شد حضور در دربی ١٠٣ منتفی شود و فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از شائبه‌ها این داور را از فهرست داوران این بازی کنار گذاشت و در ادامه سعدالله گلمرادی، داور تاجیکستانی، به عنوان جانشین ذکایی انتخاب شد.
این اتفاق حالا صفحه مجازی مهناز ذکایی را تحت تاثیر قرار داده است و هواداران پرسپولیس در بخش کامنت‌های صفحه او، به ذکایی گفتند که در قلب آنها جا دارد. مطرح‌شدن گمانه‌زنی‌های تعلقات رنگی یک داور، حاشیه‌های زیادی را برای برخی داوران ایجاد کرده است، این اتفاق حتی باعث شده تا داوران نسبت به این اتفاقات تذکراتی بگیرند، اما شکل‌گیری چنین حاشیه‌ رنگی‌ای برای یک داور کمتر در فوتبال ایران شکل گرفته است. ذکایی با وجود این حواشی، این دربی را از دست داد و حتی ممکن است که آینده کاری او را نسبت به این دو تیم تحت تاثیر قرار دهد، اما پرسشی که می‌توان در این رابطه مطرح کرد این است که نباید شرایطی رقم بخورد تا این حساسیت‌ها نسبت به داوران کمتر جلوه کند؟
داوران در فوتبال ایران به خاطر نبود سیستم کمک‌داور ویدیویی، تا اینجای کار تحت سنگین‌ترین فشارها بوده‌اند و البته خودشان هم در این راستا بی‌تقصیر نبودند و برخی اشتباهات فاحش باعث شده تا برخی‌ها دلایل این اشتباهات و اتفاقات را تعلقات رنگی داوران قلمداد کنند و افکار عمومی به دنبال هر نشانه‌ای است تا شرایط داور مدنظر به یک طریقی مشخص شود و اتفاقی که برای مهناز ذکایی رقم خورد، شاید در ظاهر امر، نمی‌توان به آن ایرادی گرفت و او در یک بازی‌ که رنگ‌وبوی ملی هم داشته و اولین ورود زنان به ورزشگاه در آن بوده، حضور پیدا کرده است، اما شرایطی که برای داوران ایران وجود دارد، باعث می‌شود تا این داور با یک بهانه کوچک و فارغ از اینکه ذکایی پرسپولیسی است یا خیر، از اتاق VAR دور شود.